| Sorinacio a întrebat:

O intrebare simpla, dar totusi complicata. Filologie sau mate info?

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

mate info

| valentingb a răspuns:

Am un raspuns simplu, dar complicat : alege ce-ti place tie. Nu pot sa-ti spun, "mergi la filo", daca urasti istoria si psihologia, sau "mergi la mate info intensiv info" daca nu stii ce-i aia hyperlink si daca abia stii sa calculezi un radical. Tu stii ce-ti place, tu alegi. Liceul e o trambulina, te arunca in facultate, bine ar fi sa te arunce direct din mate-info in mate-info sau din psihologie in psihologie, sau din istorie in stiinte politice, adica sa inveti baza in liceu si facultatea sa fie astfel mai usoara.

| daηă a răspuns:

Filologie.

| Alexandra8989 a răspuns:

Filologiee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce vrei sa devii. Personal cred ca ar fi mai bine la mate-info pentru ca pe viitor poti castiga mult mai bine...dar banii nu sunt totul
Alege ce-ti place dar si in functie de cat urmeaza sa castigi (iar dupa ce ai luat o hotarare nu lasa pe nimeni sa ti-o schimbe)
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sa stii ca eu una as alege filologie si nu pentru ca e mai usor.
In primul rand, romana este foarte frumoasa. Sa te aventurezi prin lumea cartilor este minunat, fantastic. Aici vorbeste imaginatia, creativitatea ta.
Pe de alta parte, la profil filologie faci 2 limbi, din clasele gimnaziale, plus inca una. Este un mare avantaj sa cunosti 3 limbi starine. Probabil, daca te duci la filologie, vei studia engleza, franceza si germana.

Un om pasionat de matematica ar merge la mate info, unde se pune accentul pe matematica, fizica, chimie, ba chiar biologie. Matematica este foarte frumoasa, dar totusi, NEINTELEASA (si nu cred ca va fi vreodata).

Acum, tu trebuie sa alegi. Gandeste-te, nu te grabi! Esti un om rational, sau un bazat pe sentimente?!
TU DECIZI!

| LovellyAngel a răspuns (pentru anonim_4396):

La filologie nu esti numai "in lumea cartilor". Ba mai mult, trebuie sa te lupti cu latina, civica, si istoria. Cu alte cuvinte, sa iti placa sa tocesti, nu sa muncesti.
Si in plus, sunt licee unde poti invata si 3 limbi si la mate-info, daca mergi la un liceu foarte bun. ( ex. : la Lazar se invata germana, si daca vrei poti invata si japoneza sau alte limbi "ciudate"). Se studiaza la fel de bine limbile straine, daca mergi si la mate-info bilingv sau intensiv, cu atat mai bine.
Cu filologia, nu prea faci nimic, sincer. Inafara de jurnalism, profesor, si drept ( cu care poti pleca foarte bine si de la mate-info ) mai nimic.
Deci, daca esti sigur ca vrei sa urmezi o facultate pe parte umanista, poti urma linistit acest profil. Dar daca esti nehotarat, iti recomand mate-info, ca acolo iti umplii capul cu de toate laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru LovellyAngel):

Eu NU tocesc si nici n-o voi face niciodata. Eu INTELEG.

| LovellyAngel a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci, alege mate-info, sau stiinte. La filo nu e de tine, si eu m-am gandit la asta la inceput, dar nu faceam fata la istorie. Mie chiar imi place sa citesc, sa fiu informata de anumite evenimente, dar sa stau sa invat ca un papagal tot-tot? Asa ca am spus nu.
In plus, daca iti place engleza sau franceza poti alege mate-info intensiv/bilingv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde cum gandesti! mecanic(filologie) sau logic(mate info)

| andra1223 a răspuns:

Depinde ce iti place. Eu una sunt la filologie asa ca ti-o recomand happy Daca vrei sa scapi de mate, chimie, fizica, biologie alege profilul asta! happy Si in plus, e foarte fain.

| elysi a răspuns:

Depinde de ce faci mai departe... Daca alegi mate-info o sa ai mai mult de munca din cauza matematicii si a informaticii, care sunt foarte grele si o sa dai la bac o matematica mai grea. In schimb, o sa ai avatajul ca vei putea alege orice facultate, pentru ca la mate-info faci de toate. La filo este mai usor in opinia mea, ai mai mult de invatat la romana, dar nu iti bati capul prea mult cu mate, info si stiinte, deci mai departe nu prea vei putea alege decat ceva umanist (drept, limbi straine, jurnalism etc.)

| nyteshade1797 a răspuns:

Sal. Nu este o intrebare grea. Filologie, normal. Asculta... partea cea mai proasta de la mate-info este ca dai bac la mate. Bacul la mate este foarte greu. Alege filologie si nu o sa regreti la bac.

| Danielax3 a răspuns:

Filologie pentru ca la mate info ai multe ore de matematica, fizica, chimie. daca iti place matematica, fizica si chimia poti intra la mate info.

| BiancaB2002 a răspuns:

Filologie

| iasmiibleah a răspuns:

Depinde ce iti place

| Marri3 a răspuns:

Filologie.; 3