| Cenusareasa09 a întrebat:

Poate cinea sa-mi deea niste probleme cu teorema lui menelaus si ceva? Multumesc

4 răspunsuri:
| Filipjack a răspuns:

Probabil e destul de tarziu sa raspund acum, dar http://www.tmmate.ro/......%20ana.pdf

| rozuleculoareamea a răspuns:

1. Sa se arate ca intr-un trapez intersectis laturilor neparelele, intersectis diagonalelormsi mijloacele bazelor sunt puncte coliniare.
2. Folosind th. lui Ceva sa se demonstreze concurenta medianelor, a inaltimilor, respectiv a bisectoarelor intr-un triunghi.
Sper sa-ti fie de foloswinking

| Cenusareasa09 explică (pentru rozuleculoareamea):

Multumesc frumos. Stii si rezolvarea?

| rozuleculoareamea a răspuns (pentru Cenusareasa09):

Aaa nu! laughing eu nu m-am apucat sa le fac, k nu ni le-o predat inca, doar am cautat in carte si ti le-am dat! laughing