| anonimspecial a întrebat:

Cum poate cinea sa ajunga sa fie posedat de un demon?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Cea mai mare pacaleala a Satanei este aceia de ai face pe oameni sa creada ca el NU EXISTA. Sunt zone din lume unde exista enorm de multi posedati de diavol, in general cei ce se ocupa ca meserie cu vrajitoria sunt posedati dar si cei parasiti de Dumnezeu (pacatul de neiertat) pot fi sub dominatie demonica. De multe ori cei posedati sunt confundati cu suferinzi avansati de paranoia. Sunt destul de multi insi si in tara noastra bantuiti de Dracul. Din nefericire nu se mai poate face nimic pentru acestia. Exorcizarea este o chestie falsa in general si inutila deoarece degeaba scoti demonii dintr-un ins parasit de Dumnezeu, acesta va fi urgent reposedat deoarece nu are cine sa-l apere pe respectivul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Foarte interesant punct de vedere...eu care de obicei glumesc la faze de genul, acum vorbesc foarte serios cand spun ca pana acum nu am mai auzit teoria asta. Am auzit multe altele in schimb. Cum ca daca nu esti crestin ortodox ai sanse minime sa ajungi in rai, pentru ca nu ai cautat adevarata cale de a ajunge la Dumnezeu. Daca ar fi asa.ce vina are bietul copilas care s-a nascut intr-o familie musulmana ca de exemplu? Din cauza atator teorii(majoritatea fara pic de sens) nu mai stiu daca sa cred sau nu unele chestii.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Copilul pana la maturitatea intelectuala, nu cea sociala tine de parinti, adica un parinte este raspunzator pentru copii sai si dpdv financiar, educational dar si spiritual. Bietul copilas nu are nici o vina dar raspunzator esdtte parintele pentru el asa cum un stapan de sclavi va fi raspunzator pentru sclavi sai carora nu le-a creat dreptul de a alege calea spirituala dorita de acestia. Teori sunt multe dar Dumnezeu a creeat solutii pentru toate problemele. Totusi nu asta era subiectul in discutie, parca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Da...stiu...scuze ca am deviat de la subiect dar tu adusesi in discutie faza cu paranoia sau persoane parasite de Dumnezeu si nu m-am putut abtine. Ce legatura are paranoia apropo?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi psihiatri, confunda posesiunea demonica cu o boala mintala, cu paranoia. De altfel cei ce isi dau seama de diferenta nu o fac pentru a nu se face de ras printre cei ce nu cred in demoni.

| anonimspecial explică (pentru anonim_4396):

Si la mine a fost o perioada cand ma intrebam de chestiile astea. Adica daca ai dus o viata cinstita, dar nu ai crezut in Dumnezeu, atunci ajungi in Iad? Asta depinde de unde te nasti si nu mi se pare normal.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimspecial):

Hai sa-ti spun eu tie draga anonimspecial ce cred si ce nu. Nu cred in existenta demonilor sau posedarii. Cred insa in existenta cuiva superior noua, care ajunge sa isi foloseasca 100% din capacitatea creierului. Cred in cineva care stie ce urmeaza sa se intample peste o secunda sau peste 100 de ani. Chiar cred ca exista cineva atotstiutor. Ii pot spune oricum, dar imi place sa-L numesc Dumnezeu. Sunt atatea religii...toate il au la baza pe El. Pentru mine religia este egala cu zero. Asa si cu demonii. Pentru mine nu exista.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Tu crezi toate astea? Ar trebui sa le cred? Nicio sansa. Din pacate asta e doar una din teorii.

| anonimspecial explică (pentru anonim_4396):

Deci crezi in Dumnezeu, dar nu crezi in demoni?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimspecial):

Da. Stiu ca orice crestin iti va spune ca daca exista Dumnezeu gata exista si satana. Dar pentru mine, aia e doar o alta teorie. Stiai ca au fost ucisi oameni numai din cauza ca nu erau crestini? Si stii de cine au fost ucisi? Culmea, de crestini. Daca crestinii aia erau de fapt posedati? Imi pare rau sa te dezamagesc dar nu pot crede ceva ce mi se pare aberant. Deci da, cred in Dumnezeu dar nu cred in demoni.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este o teorie ci este ceea ce a spus Dumnezeu in Biblie. Daca esti credincios si crezi in Dumnezeu atunci crezi si in Satana cu ingerii sai, demoni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Asta spune Biblia. Eu aleg in ce cred si in ce nu. Am libertatea asta. Toti suntem liberi sa credem ce vrem. Pentru mine exista Dumnezeu si atat. Nu satana, nu demoni, nu posedari. E strict parerea mea.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Interesanta "credinta", crezi in Dumnezeu dar nu in ceea ce a spus El. Atunci de ce mai crezi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Ce te face sa crezi ca eu as crede in Biblie? Nici nu am de unde sa stiu ca alea sunt chiar spusele Lui. Repet: E strict parerea mea.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Simplu, Dumnezeul crestinilor SA relevat prin Biblie. Tu poti crede in ori ce, este dreptul tau dar daca spui ca ai credinta in Dumnezeul crestinilor atunci crezi si in Biblie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

De fapt, ca ii spui Dumnezeu, sau Alah sau stiu eu cum, nu conteaza. Pentru mine exista Cineva superior din orice punct de vedere. Sunt crestin ortodox ca asa scrie in acte sau unde o scrie. Dar imi e rusine sa ma numesc crestin ortodox cand ma gandesc cate crime au avut loc in trecut, culmea, din cauza crestinilor. Dar sincer, ce parere ai tu de biserica din ziua de azi? De ce se baga o groaza de bani in biserici cand, cica, un bun crestin trebuie sa fie modest? Parca nu trebuia sa ravneasca la bogatie. Cum sa mai sustin eu religia cand mi se spune ca exista moaste facatoare de minuni? Cum poate pupa cineva niste trupuri moarte de sute de ani? Asta e crestinismul? Serios?

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce spui tu nu e problema crestinismului ci a ORTODOXISMULUI, aici eu nu am nici o putere, intodeauna in asemenea cazuri reforma trebuie sa apara din interiorul fenomenului, din afara s-ar numi "amestec" si nu ar mai fi o reforma.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Din cate am fost eu nevoit sa invat la ora de religie la scoala, am aflat ca in trecut crestinismul nu era impartit in ortodoxie si catolicism. Acele crime au avut loc atunci. Deci de fapt, chiar e problema crestinismului in general.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai bine spus e problema acestui Dzeu, care din cate vedem il doare-n cot de tot ce inseamna MORALITATE!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Da...m-am gandit de foarte multe ori si la asta. Dar uite ca, daca as fi in locul Lui, nu cred ca as vrea sa ajut pe cineva caruia nu ii pasa decat de sine si avere si tampenii. Imi cam da cu virgula totusi o alta chestie: Pe cei care cred in El si le pasa de modul lor de viata, de viitorul copiilor lor, de ce nu ii ajuta? Sper totusi ca va veni si ziua aia in care sa se schimbe tot. Pentru ca eu sper ca El sa nu fi uitat de noi cu-adevarat.

| Scarbo a răspuns (pentru anonim_4396):

In momentul de fata esti pe un drum gresit, crezi intr-o fiinta superioara omului, o creatura suprema ce trage sforile a tot ce tine de realitate. Imi dau seama ca esti confuz, ceea ce iti pot spune e ca esti agnostic, nu mai ai nicio tangenta cu crestinismul, nu te mai minti pe tine insuti, acest "El" nu exista si o stii si tu, ziua aia in care o sa se schimbe totul nu va veni asa cum te astepti tu, va veni in momentul in care perspectiva ta asupra realitatii se va schimba. In acel moement si personalitatea acestui zeu al tau se va schimba si ea, asa sta treaba cu agnosticismul. Sfatul meu este sa te bazezi mai mult pe logica si ratiune, si sa lasi deoparte gandirea asta sentimentalista, daca vrei sa evoluezi bineinteles happy.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-a invatat ptost la ora de religie, mai citeste si cand vei depasi majoratul cu o suma buna de ani vei descoperi alta lume fata de ceea ce iti spune cineva care nu a facut ore la facultate de religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Scarbo):

Fiecare e liber sa creada ce vrea. Eu, confuz sunt cu siguranta. Dar am cativa ani trecuti prin tampenii. Probabil de aia vreau sa cred ca exista cineva acolo sus. Sfaturi de genul asta am primit eu destule. Nu ma ajuta cu nimic. Dar intentia a fost destul de buna, mersi oricum.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Pai si oamenii astia care predau religie nu sunt tot crestini?laughing)) daca nu te superi, cam cu cati ani ai depasit tu majoratul? Sunt doar curios.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

As putea sa-ti fiu usor bunic, esti multumit? Nu toti sunt crestini fiindca nu toti crestini stiu ce inseamna "sa fie crestin".

| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

A fost o onoare sa discut cu o persoana experimentata si trecuta prin viata. Bunic...da...chiar vorbesti ca si bunicul meu. Imi lipseste mult. Oricum, raman tot la parerea mea, pana la proba contrara. Multumesc sincer pentru discutia asta.

56 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Din prostie, inseamna ca a lasat un demon sa-i intre in suflet.

| danay72 a răspuns:

Daca intra in legatura directa cu demonii prin intermediul spiritismului.

| BaiatulAnonim a răspuns:

Singurii demoni sunt gandurile si faptele noastre nascute in cele mai intunecate colturi ale mintii. De cele mai multe ori tine de liberul nostru arbitru daca vrem sa fim "posedati" de acesti demoni.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu e posibil acest lucru.

| sublime89 a răspuns:

Nu poate nicicum, pentru ca nu exista demoni. Ai vazut tu vreodata ceva dovada cum ca ar exista? Cei "posedati" se numesc bolnavi mintal in secolul 21, si sunt tratati in spitale, nu in biserici. Doar nu mai suntem in evul mediu, sper.

| KamaSutra a răspuns:

Dar nu exista demoni

| Mayar a răspuns:

Foarte usor. Dar nu vomita, sare intr.o mana si alte "simptome" tampite cum vedeti in filme. Multi sunt influentati de cel putin un 'dracusor', altii de mai multi, nici nu sesizeaza. Cei care sunt efectiv posedati cu tot tacamul nu sunt foarte multi la catolici si ortodoxi, doar la cei de la secta si insecta Soarelui care nu ai nicio credinta, sau una inventata.

| CinevaNou a răspuns:

Ascultand muzica de genul asta http://www.youtube.com/watch?v=gCbLwUpEcSk

| Dorugar a răspuns:

Demonii fiind personaje existente in Biblie si religii, ei te pot poseda fie citind mult Biblia fie frecventand des biserica.
Ai vazut tu vreodata un ateu care sa fie posedat de demoni?
Evident ca nu, si asta pentru ca ei nu sunt religiosi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te rogi in fiecare seara minim 3 ore la ingerasul tau si la toti Sfintii, sau daca nu pupi moaște(care majoritatea mai fac si minuni) risti sa te posede un demon. Ei stau la panda, sa stii.
Ps: Nu exista demoni, fratilor! laughing))) raspunsul meu este un pamflet si trebuie tratat ca atare.

| anonimspecial explică (pentru anonim_4396):

Wow... Am intrebat pentru ce.i ce cred. (nu stiu in ce sa mai cred si in ce nu, de asta am pus intrebarea)
Multumesc pentru intrebarea ta, dar prefer de la cei ce cred in chestiile astea :/

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimspecial):

Zi macar ca ai zambit putin cand ai citit ce am scris. Pari cam incordat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimspecial):

Este evident ca ai patit ceva sau ai vazut ceva in neregula. Detaliaza. Altfel nu vad cum te-ar putea ajuta cineva.

| anonimspecial explică (pentru anonim_4396):

*incordata

| anonimspecial explică (pentru anonim_4396):

Mi.a venit doar sa zambesc, nimic mai mult, mai lucreaza la glumewinking

| anonimspecial explică (pentru anonim_4396):

Dar am zambit cand am vazut cum te numesti

| anonimspecial explică (pentru anonim_4396):

BTW, chiar daca esti religios poti ajunge sa fii posedat(daca exista demoni).
Stiu ca acolo ti.ai batut joc, dar ca sa stii... Si preoti au ajuns sa fie posedati

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimspecial):

Dupa nume am presupus ca esti baiat. Imi cer scuze pentru asta. Chestia e ca preotii degeaba sunt preoti. Ei de fapt sunt doar pe interes. Dar hai sa nu intram in discutia asta. Repet: Detaliaza ce ti s-a intamplat si poate asa gasim o explicatie logica impreuna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimspecial):

Si apropo, ma bucur ca ai zambit cand mi-ai citit numele. Poza de profil iti place? happy

| anonimspecial explică (pentru anonim_4396):

Poza de profil e draguta...

| anonimspecial explică (pentru anonim_4396):

Nu are cum sa fie toti preotii doar pe inters. Nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimspecial):

Prea putini preoti fac ceea ce fac din suflet. Sunt pe cale de disparitie...si in plus, biserica in sine este o afacere. Cand auzi despre preoti ca pot comunica cu Dumnezeu sau stiu eu ce alte bazaconii, sa nu crezi. Totusi, tu ai un motiv pentru care esti asa nelinistita. Ce anume te framanta?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Mai intai este nevoie ca Dumnezeu sa ingaduie diavolului sa se lege de om, vezi pilda dreptului Iov. Apoi este nevoie ca respectivul om sa lase o "poarta deschisa" spre sufletul sau.

| anonimspecial explică (pentru BogdantheDreamer):

Adica diavolul nu poate intra in corpul unui om fara voia Lui Dumnezeu?

| Scarbo a răspuns:

Frica.

| anonimspecial explică (pentru Scarbo):

Da stiu, demonul se hraneste cu frica

| IonutCG90 a răspuns:

Salut, nu știu exact, cred că foarte greu, să fie sub un blestem din partea cuiva cu o anumită aură sau să fie o persoană foarte foarte negativă(nu negativistă ci NEGATIVĂ) și atunci atrage lucruri negative.

| Armenianeek a răspuns:

N-a gasit exorcistul potrivit laughing

| bibi518 a răspuns:

Serios?
Nu exista asemenea chestii.

| julesmaria a răspuns:

Punand aceasta intrebare, automat se intampla.

| anonimspecial explică (pentru julesmaria):

Daca ai incercat sa fii amuzanta, nu prea ti.a iesit