| anonim_4396 a întrebat:

Pt cei care sunt la uman, imi poate da cineva un sfat pentru comentarii? Trebuie sa le transcriu si sunt cam incomplete de aceea vreau sa le refac. As dori o schema pentru ele sau niste sfaturi gen ce ati facut voi cand ati dat bacul si cum ati reusit sa luati nota mare. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Yurisa a răspuns:

Am luat 9 la bac la romana deci daca vrei pot sa incerc sa te ajut laughing

Exista cartea "eseul", dar cred ca si la scoala va vor propune culegeri cu eseuri. Un eseu reusit trebuie sa atinga toate punctele din cerinta.
Cartile te ajuta mult, dar nu trebuie invatate pe de rost doamne fereste. Ca sa imi vina cheful de lectii scriam pe foi albe eseurile in ordinea predarii (De la Harap Alb la Iona) si scriam titlurile cu pixuri colorate.

In introducere scrii despre autor, carte, tema, titlu, curent literar (gasesti in cartile de care iti spun) si mie imi lua aproximativ o pagina.
Dupa te apuci de continutul propriu zis (nu prea pot sa iti dau multe sfaturi pentru ca depinde dee opera, de gen). Si sa nu uiti sa comentezi secventele/versurile. De asemenea se apreciaza existenta unui citat critic (Eugen Lovinescu, N. Manolescu, Calinescu). Nu am inteles de ce. Ca sa para mai pompos, e optionala asta dar da bine si eseul tau ar putea fi mai apreciat laughing

Sa nu uiti sa scrii concluzia! big grin Sa te verifici inainte, pui virgule pe unde mai trebuie, mai corextezi si cam atat.
Ca sa te motivezi sa faci eseuri te poti duce intr-o cafenea, sau iti faci o cafea/ceai/ciocolata calda si te pui pe scris, scrii cu pisxul/stiloul preferat si aia e big grin

pentru o nota mare nu conteaza doar comentariul, conteaza mult si primele subiecte (asculta de la mine ca eu nu am lucrat si am pierdut puncte) laughing Deci te sfatuiesc cand ai timp si chef sa faci si din acelea
Bafta multa!

6 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Si inca ceva, eseul trebuie in total sa fie de 2-3 pagini, sa nu uiti si de asta! big grin

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Am si eu eseul, dar din aceasta carte mi se pare cam tot important si nu stiu sa structurez? cat la prima parte am si acolo unele nelamuriri, am o problema la explicatul secventelor? am trecut acum a 12-a, dar in simularea din clasa a 11 a am luat 8.40 si totusi eu zic ca as putea lua macar un 9 la romana. eu sunt si cu admiterea, ma ocup inca de pe acum de ea si voiam in acelasi timp sa ma pregatesc si pentru bac

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Ohoooo pai ai toate sansele sa iei peste 9 la romana laughing

Nu este chiar tot important, mai ales cand vine vorba de secvente, iei ce iti cere la subpunctele subiectului 3, si dezvolti.
Ai grija la romane, ca sa faci eseul mai usor la romane ti le recomand sa le citesti, eu asta am facut si mi-a fost foarte usor cand a venit vorba de comentarii (ma rog, mie mi-a picat blaga sau barbu dar asta e partea a doua laughing )

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Unele le-am citit, altele nu. Gen Morometii e imens, adica sunt si doua si mna? am citit Enigma Otiliei, Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi, Ion, Maitreyi, Moara cu noroc, Harap-Alb. problema e ca nu stiu cu comentariile astea cum sa le fac mai simple, ca in eseu sunt pompoase rau, desi na " pomposul " e specific umanului? nu vreau sa ma stresez prea tare cu bacul, dar nici sa las totul in plata domnului. vreau niste note de bun simt pentru uman atata tot

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum spuneam, Cerinta iti da tot ce vrei pentru un eseu complet, cred ca sunt 4 puncte de atins de toate, invata informatiile esentiale (despre curente literare, teme specifice, caracteristici ale genului, secvente semnificative pentru fiecare) si le poti dezvolta, interpreta (Am citit morometii, primul volum e fain, recomand 10/10 )

| anonim_4396 explică (pentru Yurisa):

Multumesc mult pentru sfaturi!? o sa le pun in aplicare