| AddaAllexa a întrebat:

Buna TPU... putin ajutor?
Ce sa fac daca nu intru la liceu? Acum trec clasa a VIII-a si tata nu ma prea incurajeaza cu liceul....imi tot spune cat de proasta sunt, ca il fac de ras si ca o sa am noroc daca o sa ajung la liceu profesional si am ajuns sa cred acelasi lucru...Ce am sa ma fac daca nu intru?!
Nu am avut medii mici pana acum...asa cred:
Clasa a V-a: 9.03
Clasa a VI-a: 9, 46
Clasa a VII-a: 8, 50
Ma gandesc sa iau lecitina, poate ma ajuta..CHIAR NU STIU! Si cand ma gandesc imi vine sa plang! Mama si tata nu ma incurajeaza si mi-e foarte frica! Ce sa fac? Voi ce credeti?

2 răspunsuri:
| Katherine20 a răspuns:

Ok,în primul rând calmează-te. Mediile tale nu sunt deloc mici ( deși ai scăzut cam mult in a-7-a față de a-6-a dar e ok ) Vorbește cu tatăl tău, spune-i că în loc să te tot critice, să te încurajeze, eventual să-ți dea un meditator la mate și/sau română. Stai liniștită, mediile nu reflectă întotdeauna cât știi cu adevăratwinking Și eu voi fi tot a8a și nu cred că am avut vreodată o medie generală peste 9 dar nu-mi fac griji,mai ales că de anul ăsta se zice că va scoate definitiv media V-VIII. Tu învață cât poți de mult, în special la mate, română, istorie/geografrie(aici trebuie să alegi unde vrei să dai teza). Indiferent ce se va întâmpla ei ca părinți ar trebui să fie mereu mândrii de tine, să te iubească necondiționat... poate tatăl tău zice așa ca să te ambiționeze doar... dacă vrei să mai vorbim dă-mi mesaj privat sau facebook-ul tău big grin (dacă ai)

| quantshop a răspuns:

Eu sunt sigura ca adevarata ta valoare nu e cea pe care o reflecta cuvintele tatalui tau. Si apoi n-ar fi frumos sa ii demonstrezi contrariul? In primul semestru se va da o testare (simulare) la romana si matematica, similara celei pe care o vei sustine pentru admiterea la liceu. Munceste sa obtii note mari. Ai incredere in tine, nu renunta si vei reusi cu siguranta. In ceea ce priveste pregatirea la matematica ai putea sa urmaresti toate video-urile postate pe canalul https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica. Vei afla lucruri noi si le vei recapitula pe cele cunoscute.

Succes si mi-ar placea sa-mi spui, dupa testare, rezultatele. :)