| maria11579 a întrebat:

Stiti care este formula chimica a antracitului? Am cautat pe internet, dar nu am gasit-o. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Maria, antracitul (ca si huila) este un carbune de pamant. El lasa o dara neagra pe o placa de portelan poros, spre deosebire de carbunii bruni care lasa o dara cafenie.
Compozitia chimica procentuala elementara a antracitului uscat, fara cenusa este: carbon C 95%; hidrogen H 2-3%; oxigen O 2-3%.
Asadar, daca ai de rezolvat probleme in care apare denumirea de antracit, cred ca poti sa-l consideri carbon.

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @maria_1157!
În tehnică, compoziția cărbunilor se exprimă parțial în elemente chimice, carbon (C), hidrogen (H), azot (N), oxigen (O) și sulf (S), parțial în substanțe ca masa minerală (A - de:Asche, en:as) și umiditatea (W - de:Wasser, en:water).
La antracit procentul de carbon ajunge la 90 - 96 %.
http://ro.wikipedia.org/wiki/C%C4%83rbune

| maria11579 explică:

Multumesc! Aceasta valoare de 95 % C era trecuta in problema; dar jos; si nu o observasem. Va multumesc oricum.

| Jessica1996 a răspuns:

Buna..ai pus intrebarea asta din problema 11 pagina 21 manualul de chimie? Si eu am aceasta tema si chiar nu stiu sa o rezolv.A facut-o cineva? Daca da scrieti-mi macar putin din rezolvare.Nu m-as supara sa fie toata big grin

| Jessica1996 a răspuns (pentru Jessica1996):

Va rog mult...de tot chiar imi trebuie pana maine! sad

| Jessica1996 a răspuns:

Va rog muult de tot! imi trebuie pana maine! voi raspunde pe nota si deja media mea imi e cam frica cum va aarata la final de semestru sad va roog