| Tony998 a întrebat:

Buna TPU! Sunt curios sa stiu, daca la Politehnica pe facultatea Automatica si Calculatoare, cum se alege ramura (adica cum alegi din Calculatoare si Ingineria Sistemelor)

16 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Alegerea unuia din cele doua DOMENII de studiu, respectiv domeniul " Calculatoare şi Tehnologia Informaţiei" si domeniul "Ingineria Sistemelor", se face inca de la inscrierea la concursul de admitere. Fiecarui domeniu de studiu ii sunt repartizate un anumit numar de locuri ---pentru admiterea 2016, vezi numarul de locuri aferent fiecarui domeniu :http://acs.pub.ro/admitere/licenta/

Fiecare domeniu de studii cuprinde mai multe specializari. In cadrul primilor doi ani de studiu din ciclul I-licenta, planurile de invatamant ale celor două domenii sunt comune si urmaresc asigurarea unei pregatiri de baza. Dupa anul II de studiu, studentii isi aleg specializarea din cadrul domeniului initial ales. Selectia si repartizarea acestora se face in functie de medie si optiune.

p.s. Vezi, in link, o enumerare a specializarilor : http://acs.pub.ro/educatie/licenta/

suntserios
| suntserios a răspuns:

La admitere alegi intre ramura
Calculatoare si tehnologia Informatiei
si ramura
Ingineria sistemelor.

La inceputul anului 3 Calculatoare si tehnologia Informatiei se mai imparte intre Calculatoare (pune accentul pe partea hardware ) si Tehnologia Informatiei (care pune accentul pe partea software)

| Tony998 explică (pentru suntserios):

Multumesc! Din pacate amandoi mi-ati raspuns si am inteles de la amandoi dar nu stiu cui sa-i dau funda!

| Cliar a răspuns:

E cancer la Politehnica pe orice profil; daca vrei sa inveti mult, inutil si sa dai bani pe restante atunci bafta cu Politehnica. Eu am facut un an la Poli si imi venea sa imi smulg parul din cap, pana mi-am gasit servici, si am dat dracu' facultatea happy

| suntserios a răspuns (pentru Cliar):

Daca tu nu ai fost capabil sa faci fata facultatii nu inseamna ca toti sunt la fel

| Cliar a răspuns (pentru suntserios):

Nu am fost capabil? laughing Ok sa o luam cum zici tu, nu am fost capabil sa fac facultatea corect? Dar aparent sunt capabil sa am un serviciu si un salariu bun, chiar mai bun decat majoritatea care au terminat facultatea respectiva tongue Nu doar faptul ca era greu m-a facut sa renunt la facultatea respectiva, ci faptul ca deja eram capabil fara alte diplome si cacaturi sa fiu angajat pe un post foarte bun. Ca de asta te duci la facultate, la scoala, la liceu, ca sa iesi cu niste diplome, pe baza lor sa poti sa te angajezi ( asta desigur daca angajatorul vrea, ca sunt si unii care gandesc realistic si nu dau nici doi bani pe diploma de bac ca nu ii intereseaza sa stii matematica si romana ), totul cu scopul de a face banii. In prezent am un serviciu bun, fac banii, deci tot ce a fost inainte e inutil, nu mai am nevoie de facultatea respectiva happy Nu intotdeauna conteaza sa ai diploma, conteaza mai mult aptitudinile reale; Deci da, ca sa nu iti raspund off-topic, poti spune ca nu am fost capabil facultatii laughing

| suntserios a răspuns (pentru Cliar):

Iti doresc sa locuiesti intr-o casa proiectata de un arhitect care a crezut ca e mai bine sa se lase de facultate

sa te duci la cumparaturi intr-un mall de cateva mii de metri patrati construit de un inginer care s-a crezut prea bun sa faca facultatea

sa conduci o masina proiectata de in inginer mecanic care s-a lasat in primul semestru de facultate samd

Nu generaliza faptul ca tu te ai apucat de munca lasand facultatea si acum ai un serviciu, ca daca nu ar mai exista ingineri cu diplome am trai tot in cocioabe de lemn si am merge cu calul si caruta.

Si sa stii ca pe unii, precum cei din exemplele de mai sus ii intereseaza sa stii matematica

Si daca esti atat de bun in domeniu pe care il faci, niste examene la facultate erau apa de ploaie pentru tine

| suntserios a răspuns (pentru Cliar):

Si citind din raspunsurile tale

acum 30 minute | Cliar a răspuns (pentru AnimeLover95):
( Eu in prezent sunt designer si fac tot felul de banner-e, artwork-uri, logo-uri, reclame in Photoshop, lucrez de acasa si fac banuti buni )

Ce ca.cat de treaba are ingineria cu designul?

Vino tu si zi mi ca ai o cariera in arhitectura sau constructii / mecanica ca inginer proiectat fara facultate si dupa aia vorbim.

Deci am avut dreptate. Nu ai fost capabil de politehnica si te ai apucat de design. Na acum, fiecare are inclinatiile lui, dar asta nu inseamna ca trebuie sa dai sfaturi de genul

"E cancer la Politehnica pe orice profil; daca vrei sa inveti mult, inutil si sa dai bani pe restante atunci bafta cu Politehnica"

| Cliar a răspuns (pentru suntserios):

Nu conteaza diploma, poti sa te stergi la... cu ea. Conteaza mai mult aptitudinile reale. Degeaba ai diploma daca e luata pe spaga, o simpla hartie nu te face mai potent

| Cliar a răspuns (pentru suntserios):

Cat despre al doilea reply; Chiar e cancer la politehnica, initial aveam inclinatii pe aceleasi profil ( Calculatoare si Ingineria Sistemelor ) pana am vazut cat de limitati mintal sunt profesorii. Daca vrei sa inveti ingineria sistemelor pe baza tehnologiei de acum 30-40 ani, cand de fapt nimic ce inveti acolo nu mai e relevant pentru tehnologia actuala, atunci alege Politehnica. Nu facultatea in sine e de ****, ci profesorii care predau in sila si iti baga pe gat teorie si la practica iesi pe minus. Deasta cand o sa iesi de la poli cu diploma, o sa o ai degeaba, fiindca acolo nu se dezvolta aptitudinile reale; tocmai de asta e cancer

| Tony998 explică (pentru Cliar):

Dar cine a zis sa dai spaga? Muncesti! Politehnica e o facultate grea, multe de invatat, dar te scoate om cu disciplina! Eu abia astept sa imi petrec alea 6 ore din zi la facultatea de Automatica si Calculatoare din cadrul Politehnicii Bucuresti! Mult succes cu design-ul.

| Tony998 explică (pentru Cliar):

Apropo, fara suparare, dar se scrie ''mental''

| Cliar a răspuns (pentru Tony998):

Merci pentru urarea de succes happy. Daca tu esti dispus sa inveti extrem de mult si facultatea sa iti ocupe mult si din timpul liber atunci poti sa mergi linistit la politehnica, este alegerea ta la urma urmei. Pentru mine, persoana care nu avea mult timp liber oricum, a fost cancer sa trebuiasca pe langa cele 6-7 ore de stat la facultate sa imi ocup timpul cu inca 2-3h de facut teme acasa. Pace, si mult succes cu facultatea!

| suntserios a răspuns (pentru Cliar):

Eu tot nu inteleg de ce insisti cu diploma luata pe spaga. Poate exista lume care chiar invata la politehnica. Eu am invatat, colegii mei de munca au invatat, prietenii mei au invatat, colegii mei au invatat.

Da, am avut colegi care s au lasat de ingineri si acum sunt agenti de vanzari, directori de marketing... dar nu pentru ca au dat spaga, ci pentru ca nu au facut fata domeniului si nu au realizat asta decat dupa ce s au apucat de facultate.

Si ingineria, fie e ca e in domeniul mecanicii, constructiilor, electronicii sau ingineria sistemelor nu se modifica de la o zi la alta. Bazele sunt baze si raman nemodificate pana ne mutam pe alta planeta asa ca nu prea ai cum sa acuzi profesorii ca predau aceeasi materie ca acum 30 ani, ca nu s au modificat legile fizicii.

Cat despre diploma irelevanta si cancerul de la politehnica pe care insisti nu cred ca sunt de aceeasi parere ca tine:

-inginerii care au proiectat si automaticat benzile de lucru de la uzina Dacia

-inignerii care au proiectat Milau Bridge, un pod hobanat de 2 km care suporta zilnic tone de trafic si forte extreme din partea naturii.

-inginerii care au proiectat Wembley a carui acoperis nu se prabuseste sub propria greutate

-inginerii care au proiectat barajul Vidraru (sunt siguri ca aia nu si au luat diploma pe spaga si au turnat ciment acolo dupa ureche)

-inginerii care au proiectat bullet train ul care merge cu 350km/h, signur nu au proictat sinele dupa niste scheme de pe net

-baietii aia de au proiectat cele mai complexe masini hibrid gen Meclaren P1 sau Ferrari "la Ferrari" sigur au terminat vreo facultate la viata lor

si lista poate continua.

Raspunsul tau initial era corect daca era formulat in felul urmator

"E cancer la Politehnica pe orice profil. Trebuie sa iti placa domeniu si sa il intelegi. Eu unul nu am reusit asa ca am renuntat si m-am reprofilat. Ingineria nu era pentru mine"

| Tony998 explică (pentru Cliar):

Multumesc! Si tie mult succes in viata!

| Tony998 explică (pentru suntserios):

Corect! Sunt determinat sa ajung acolo!