| Adriana1997 a întrebat:

Sunt in clasa a 10-a si as vrea sa ma transfer de la economic la filologie in alt liceu. Intrebarile mele sunt:
1) La ce materii dau diferente?
2)Trebuie sa ma duc la liceul respectiv sa intreb de locuri libere sau alte chestii?
3)Este prea tarziu sa ma mut?
4)Cand trebuie sa dau diferentele? August sau septembrie?
Dau funda. Multumes anticipat

Răspuns Câştigător
| Lynna a răspuns:

Buna. Eu am niste colegi care s-au transferat de la economic la mine in clasa ( eu sunt la filo) si au dat diferente la muzica, desen si latina. Acum nu te mai poti muta, in mijlocul semestrului, iti va fi mult prea greu, te poti muta dupa ce termini clasa a 10a. Diferentele le dai in septembrie. Te sfatuiesc la vorbesti cu diriginta/dirigintele, te va indruma... Bafta!

| Adriana1997 explică (pentru Lynna):

Multumesc frumos.Sunt grele diferentele, adica eu nu prea stiu latina asa multa, stiu cate ceva din clasa a 8-a.Cam ce trebuie sa invat? Poate ma mai uit pe internet si mai invat, dar la muzica si desen ce fac cant, desenez laughing?

| SeReNoo a răspuns (pentru Adriana1997):

Cred ca ai dat raspunsul castigator gresit. Unde ai auzit tu de diferenta la muzica si desen?

| Lynna a răspuns (pentru SeReNoo):

Colegii mei au dat diferenta la muzica si desen! Pentru ca in economic nu se face muzica si desen.

| Lynna a răspuns (pentru Adriana1997):

De fapt, nu trebuie sa canti si sa desenezi, vei avea teorie de invatat. La latina, vei avea probabil de tradus, de analizat, trebuie sa stii foarte bine substantivul, timpurile verbale ( si sunt destul de multe!, ai si diateza activa, si diateza pasiva), propozitii subordonate...Nu te speria, mie sincer nu mi s-au parut foarte grele diferentele la latina ( cu ceea ce stiam eu din clasa a 9a), atunci cand a dat o colega. Bafta multa!

| Adriana1997 explică (pentru Lynna):

Lynna,nu stii ce se da la diferente, adica ce materie?

| Adriana1997 explică (pentru Adriana1997):

Scuze nu am vazut raspunsul. Multumesc:*

| Lynna a răspuns (pentru Lynna):

Inca ceva! Eu la anul in clasa a 11a voi face doar desen, deci este posibil sa nu trebuiasca sa dai diferente si la muzica, si la desen, dar asta nu te pot asigura, cel mai bine este sa te interesezi.

15 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Cred ca e prea tarziu sa te transferi, parerea mea.

| Adriana1997 explică (pentru kar1GaNNN):

Vreau ca in clasa a 11- a sa fiu la filologie, oricum bac dau la romana, istorie si geografie deci la astea pot sa invat, vreau sa ma transfer pentru ca nu ma pricep la matematica. Nu stii cand se dau diferentele?

| kar1GaNNN a răspuns (pentru Adriana1997):

Pai daca esti buna la matematica, te duci in septembrie si dai diferentele.

| Adriana1997 explică (pentru kar1GaNNN):

Imi spui si mie materiile la care pot sa invat, stiu ca dau la latina dar in rest nu stiu?

| Deliiiia a răspuns:

1. Posibil la geografie, istorie, limba romana, latina, engleza.
2. Da, te poti transfera doar daca sunt locuri libere in clasa unde vrei sa fii transferat.
3. Nu este, daca ai un motiv bun, cum ca nu te intelegi cu colegii de clasa.
4. Probabil in septembrie.

| SeReNoo a răspuns:

Acum, la jumatatea semestrului nu te poti muta. O sa te muti la terminarea clasei a 10-ea.
Mai nou, Ministerul educatiei trimite niste fise care trebuiesc completate.
Unde o sa gasesti:
Acelasi liceu-acelasi profil---- semnatura
Acelas liceu-schimbare profil---Semnatura
Alt liceu-profil---semnatura

Cam asta o sa primesti. Daca nu ai primit inca este bine sa vb cu doroginta ta. si dupa o sa trebuiasca sa vb cu directoarea.

Acum. La ce materii o sa dai diferenta:
Diferenta o dao la materiile care se da teza, unde tu nu ai dat teza la tine la profil.
La filologie se da teza la: Romana, engleza, latina, istorie.
Poate ai noroc sa scapi de acele diferenta (probabil vei avea de dat diferenta la latina).
Sper ca ai inteles ce am vrut sa-ti spun!

| Adriana1997 explică (pentru SeReNoo):

Multumesc pentru raspuns! :*

| Radu_Gheorghe_1993 a răspuns:

draga adriana eu am facut 12 clase la sam dar echivalentul la 10 clase acum sunt la liceu tehnologic mecanica fina si eu fiindca la sam 3 facusem pe romenste croitorie am dat difernta la module adica practica de mecanca fina dar normal dupa mine cred trebuie sa discuti cu cei de la liceu repsectiv unde vrei sa te duci eu am difernta in sem 2 ca findca in sem 2 am inceput asta e parea mea iti urez succes