Întrebare recomandată | PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Sunt in clasa a 10a, la filologie si deja profesorii insista cu intrebarea : ce facultalte doresti sa urmezi?
Eu nu stiu incotro sa merg si sunt stresata din cauza asta. Doi ani din liceu au trecut foarte repede si ma gandesc ca la fel de repede vor trece si ceilalti doi.
Ma gandeam sa fac Dreptul ca sa ajung notar, numai ca, stiu ca sunt multi care fac facultatea si o fac degeaba. Sunt incantata de ideea de a deveni notar, dar mi-e ca o fac degeaba. A doua optiune ar fi Jurnalismul, dar locuiesc in Calarasi, deci loc de munca mai greu. Urmatoarea ar fi Psihologie, dar la fel, locuiesc in Calarasi, nu stiu cat de cautata as fi.
Efectiv, nu stiu ce sa fac. Daca urmez facultatea Relatii internationale, gasesc ceva de munca? Fac ceva cu facultatea? Daca dau la Sociologie reusesc ceva?
Daca sunteti la o facultate pe care o pot face de la un profil uman, va rog sa imi scrieti, sunt nehotarata si nu stiu ce sa fac.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Societatea nu-ți oferă un loc de muncă sigur, trebuie să-l cauți...
Facultatea este o loterie.
www.alegefacultatea.ro
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te legi de faptul ca locuiesti in Calarasi atunci niciuna dintre optiuni nu este buna in felul cum vezi tu lucrurile. Evident ca acolo sansele de ati gasi un loc de munca sunt mici dat fiindca este un oras mic. Dar nu cred ca trebuie sa mergi pe ideea asta. Vei locui toata viata in Calarasi? Poate visezi si tu sa traiesti in alta parte, intr-un oras mai mare cu alte posibilitati, unde orice varianta ai alege ti-ar putea aduce un loc de munca. Sau ma rog, aproape orice varianta.

| raresbarbier a răspuns:

Ai putea sa te faci medic

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Si eu ma intreb ce o sa fac...ma aflu in aceeasi situatie nimai ca eu nu sunt din Calarasi

| Myname950205 a răspuns:

Buna. Eu sunt clasa a 12a tot la profil uman si ce crezi vreau sa ma duc la Facultatea de management.Nu are nici o treaba liceul cu facultatea din punctul meu de vedere.Mai ai timp sa te gandesti, sa vezi in clasa a 12a, stres... Momentan profita cat mai poti.Iar la facultate daca vrei sa vi in Bucuresti poti sa stai si la camin... Bafta!