| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Nu stiu ce facultate sa urmez, avand in vedere ca sunt la filologie si nu am foarte multe optiuni.
Initial m-am gandit la Drept, dar stiu ca multi fac facultatea si dupa terminarea ei nu au un loc de munca. M-am gandit si la Management, dar nu stiu prea multe despre facultatea asta, stiu doar ca imi place sa coordonez laughing. Psihologia m-ar incanta, pentru ca imi place sa ascult oamenii, sa le ascult problemele si sa le dau sfaturi, dar stiu ca salariul unui psiholog este jalnic. Mi-ar fi placut sa fiu si educatoare, imi place sa lucrez cu copii, dar la fel, o educatoare mai mult de 800 de lei nu cred ca ia.
Deci, mai exact...ce face un manager? Cat castiga? Cum e admiterea? Pentru a ajunge notar, urmezi Dreptul si apoi ce faci? Este ca la avocati?
Ideea e ca mie imi place sa coordonez, sa dau sfaturi, sa ascult, sa comentez. De exemplu mi-ar placea sa organizez o nunta, sa aleg tematica, rochii...
Efectiv nu stiu ce sa fac si trebuie sa ma gandesc bine, pentru ca sunt clasa a 11a si deja dau simulari, imi alegg materii la care sa ma pregatesc mai mult.
Ceva sfaturi!?

1 răspuns:
| Roxin a răspuns:

Buna! (din nou)

Eu am terminat psihologia si sunt contabil laughing Ce-i drept, e o afacere de familie, dar imi place.
Ideea e sa faci ceea ce iti place. Din psihologie poti face multe. Multi spun sau se gandesc ca din asta poti ajunge medic si...cam atat. Insa, sunt si alte ramuri in care te poti extinde. De exemplu, in penintenciare. Si esti foarte bine platita.
Din ce ai scris tu mai sus... vrei cate putin din toate. Nu e rau, dar in final trebuie sa te decizi si mai ales sa te imaginezi pe tine facand meseriile de mai sus happy

O seara placuta!