| onlyme2851 a întrebat:

Sunt in clasa a IX-a si as vrea sa stiu la ce materie e mai bine sa dau teza:fizica, biologie sau chimie?
P. S.: Daca vede intrebarea cineva din Bratianu(Pitesti) fac fizica cu Davidescu, chimia cu Nenciulescu si biologia cu Matei...big grin

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Vezi la ce te pricepi mai bine, și dă teză la acea materie. Dacă te pricepi la fizică, de ce să nu dai la fizică? Sau dacă te pricepi la chimie, dă la chimie. Dacă îți place biologia, alege biologie, n-am nimic împotrivă, eu i-am comentat lui fiindcă a zis că e cel mai ușor. Tu știi la ce te pricepi mai bine.

11 răspunsuri:
| master77 a răspuns:

La biologie e cel mai usor ca nu e de gandit, doar de invatat.

| TeoPT a răspuns (pentru master77):

Și tu vrei să spui că, să tocești fără rost, fără să gândești, e mai ușor?

| onlyme2851 explică (pentru TeoPT):

Ai dreptatewinking

| onlyme2851 explică (pentru TeoPT):

Da...daca nu te superi, tu la ce ai dat/dai teza?

| master77 a răspuns (pentru TeoPT):

Nu, dar eu la liceu nu am inteles fizica din cauza profesoarei, la chimie am dat in clasa a 9-a si am luat 9 in ambele semestre, dupa care nu mi-a mai placut si m-am axat pe biologie, nu tocesti degeaba, plus ca mai inveti si cate ceva interesant. Si am dat bac-ul la biologie si am luat 8 fara prea mari batai de cap, subiectele au fost relativ usoare, in timp ce alti colegi de-abia au luat 6 si ceva la informatica. Peace

| TeoPT a răspuns (pentru onlyme2851):

Dau. La fizică.

| Dumnezău a răspuns (pentru TeoPT):

Sincere condoleante... laughing

| TeoPT a răspuns (pentru Dumnezău):

Neah, nu te obosi cu condoleanțele laughing Am situația sub control.

| Dumnezău a răspuns (pentru TeoPT):

Dracu,in primul semestru e usor. Lentile, o ecuatie cu multe f-uri parca, si dintr-astea.Mereu am avut un fix cu inutilitatea materiei asteia.Adica,cu ce numele Meu Ma ajuta pe mine daca stiu energii potentiale,legea lui Kirchoff si din astea? Nu mai bine s-ar discuta la fizica si chimie despre antimaterie,pozitroni,comete de antimaterie, continuum spatiu-timp, cum obtinem bomba cu hidrogen si SIDA in laborator? Macar asa invatam ceva educativ. big grin

| TeoPT a răspuns (pentru Dumnezău):

Reformulez, dintotdeauna am avut situația sub control. Fizica nu o să îmi dea vreodată bătăi de cap, nu cu proful genial pe care îl am laughing

| TeoPT a răspuns (pentru onlyme2851):

Vezi la ce te pricepi mai bine, și dă teză la acea materie. Dacă te pricepi la fizică, de ce să nu dai la fizică? Sau dacă te pricepi la chimie, dă la chimie. Dacă îți place biologia, alege biologie, n-am nimic împotrivă, eu i-am comentat lui fiindcă a zis că e cel mai ușor. Tu știi la ce te pricepi mai bine.

| UnleashedPsycho a răspuns:

Păi nu mă pot pronunţa exact, dar cred că ar fi mai bine să dai la Biologie.Acolo ai doar de învăţat, la Chimie, Fizică îţi mai dau vreo problemă, 2 pe care nu le ştii şi ce faci?
Eu dau la Fizică, pentru că noi ne alegem un capitol exact din care să dăm, dăm probleme de genul celor care s'au făcut în clasă, nu e nimic extrem de greu, mai ales în cazul meu, pentru că eu dau din Oglinzi sferice, un capitol foarte simplu.
Dar la tine depinde şi cât de bine ştii materia la care vei da teză, nu pot spune nimic concret pentru că s'ar putea să fii de 10 la Fizică sau Chimie şi poţi da acolo, altfel dai la Biologie.
Sayonara!