| Carina12345 a întrebat:

Mai pun intrebarea asta de enspe mii de ori, pana pot gasi si eu un raspuns care sa ma motiveze, frate, dar tare! laughing
Vreau sa dau la stiinte ale naturii, dar nu prea stiu cum e. De acel liceu la care vreau sa dau multi vorbesc ca e "de elita" (al 2-lea pe judet) si ca ar fi foarte greu. Mi-e tare frica, nimeni din clasa mea nu se duce acolo si mi-as fi dorit sa am prieteni in clasa sau macar in liceul acolo. La stiinte, intensiv engleza as opta deoarece stiu ca se da BAC la mate, romana si la o materie la alegere dintre fizica/chimie/biologie. Eu una cred ca (,) cu BAC la mate si romana pot alege orice facultate Mie imi plac chimia si biologia super mult, emotii am la fizica. Nu stiu daca ca m-as descurca.
Plus ca marea mea problema este ca iau decizii foarte greu si sunt usooor de influentat. Daca cineva imi spune ca nu se duce acolo, ma gandesc ca nici eu nu ma voi descurca si ca nu voi putea reusi nimic. Dar vreau sa cred ca nu-i asa.
PS.:

Răspuns Câştigător
| EllaTheStrange a răspuns:

Deci, acum iti raspunde cineva care in iunie pe 30 termina profilul Stiinte ale Naturii intensiv Germanalaughing Pai... Profilul nu e greu. Si este foarte fain ca poti opta pentru orice in viitor, adica nu te raportezi doar la medicina si atat. Ideea este ca nu conteaza ca vechii tai prieteni nu sunt cu tine in clasa. Si? Cunosti oamenii noi. Toata viata faci asta. Iar despre liceele de elita. Al meu e primul pe judet. E foarte ok si crede-ma ca sunt bune si datorita profesorilor geniali pe care ai sa ii cunosti, dar si datorita colectivului de elevi. Nu ai sa vezi nuduri zilnic, injuraturi, manele, etc.

| Carina12345 explică (pentru EllaTheStrange):

Multumesc pentru raspuns! Cum e cu fizica pe acolo? laughing)

| EllaTheStrange a răspuns (pentru Carina12345):

Eu am nimerit o profesoara cam... Ei bine, trebuie sa fii foarte atent si deschis la minte si ca profesor de fizica sa intelegi ce spune ea... Dar daca nimeresti un profesor calumea, care stie despre ce vorbeste, va fi usor.

| Carina12345 explică (pentru EllaTheStrange):

Si acum la ce facultate dai?

| EllaTheStrange a răspuns (pentru Carina12345):

Tehnica Dentara. Eu, personal, am tot jonglat cu diverse domenii. Si cred ca acesta mi se potriveste cel mai bine. Dar am colegi care dau si la Psihologie, Litere, Farmacie, etc.

| Carina12345 explică (pentru EllaTheStrange):

Mersi

9 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Din moment ce nici-un coleg de la tine nu merge la respectivul liceu, inseamna ca esti la o generala mai slab cotata, eu zic sa incerci (o sa vezi daca poti intra dupa capacitate, pana atunci sunt discutii), acum esti lipsita de incredere in tine si din cauza colectivului care este slab la invatatura, daca intri la acel liceu o sa ai alta motivatie sa inveti, o sa fi trasa in sus de colegi si competitie. Nu trebuie sa iti fie frica ca nu cunosti pe nimeni, la fel ca tine o sa fie si ceilalti, iar la varsta voastra se leaga repede noi relatii. Sa ai o zi luminoasa.

| Carina12345 explică (pentru Ironwin):

Multumesc mult pentru sfat! Voi da acolo, e viata mea, sunt alegerile mele happy

| Popescu_Monica_1975_mGvI a răspuns:

Trebuie sa crezi in tine! Sa fii in stare de orice, si dacă nu crezi ca o sa Reușești, nu o sa Reușești! Trebuie doar sa înveți, sa lași tot ce ai doarece dacă vrei sa dai la stiințe trebuie sa lași totul( Inafara de învățat) SUCCES

| Carina12345 explică (pentru Popescu_Monica_1975_mGvI):

Va multumesc frumos! Atunci voi reusi laughing