| Vivi_Maria_1955 a întrebat:

Sunt în clasa a VIII-a şi aş vrea să ştiu dacă aş putea participa la olimpiade de matematică,română,engleză,chimie,biologie la liceu, mai exact la un liceu tehnologic.Este posibil aşa ceva? Spun asta pentru ca exista un alt liceu(la mine in oras),care este teoretic,dar care nu are profesori buni de matematica,nici de romana,decat unul singur( nu stiu daca o sa-l nimeresc) si la liceu fara profesor bun care sa te pregateasca,nu prea ai ce face la olimpiade, concursuri.Nici la engleza(materia mea preferata)la liceul teoretic, ambii profesori de engleza nu se prea descurca.Am facut pregatire in gimnaziu la aceasta materie impreuna cu o profesoara foarte buna din acest liceu tehnic.Au si profesori buni la matematica,chimie, biologie acolo.La acest liceu tehnologic la care ma gandesc as vrea sa fac Protectia Mediului, insa imi doresc sa fac medicina.Se poate faca un astfel de profil pentru medicina? Vreau un raspun sincer si adevarat! Multumesc anticipat+FUNDA!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti participa la orice olimpiada dacafaci materia respectiva la scoala. De asemenea, poti face medicina de la orice profil, fiindca la medicina conteaza numai examenul ed admitere. Sa stii insa ca in liceu munca individuala reprezinta 90%, aportul profesorului fiind de maxim 10%

| Vivi_Maria_1955 explică (pentru Brigaela):

Aha! Multumesc mult :*

| Beutz a răspuns:

Da,poti.