| TaraXdd a întrebat:

kiss Trasaturile genului epic si trasaturile genului liric. FUNDA celelalte votkiss!

3 răspunsuri:
| rudfy a răspuns:

Genul epic:persectiva narativa:obiectiva(la pers 3) sau subiectiva(la pers 1) 2:personajele.casificare si o scurta caracterizare a celor principale.3:modurile de expunere(naratinunea,dialogul, monologul, descrierea)4.momentele subiectului(expozitiunea,intriga,desfasurarea actiunii, punctul culminant, deznodamant)5:stilul(oral-cu ajutorul expresiilor,arhaismelor,epistolar-daca e scrisoare, umor-daca e umor ). Genul liric:daca are eul liric(prin pronume, verbe la pers 1),moduri si timpuri si semne de punctuatie cu rol afectiv,figuri de stil, imagini artistice, proza sau versuri si semnificatie. Sper ca te-am ajutat. funda.P.S :eu ti-le-am spus ca la clasa a 7a

| Scheopu_Irina_1999 a răspuns:

1.Genul liric
Autorul isi exprima in mod direct gandurile, ideile, sentimentele de folosind un limbaj poetic si figuri de stil.
Explicarea titlului:titlul este format din ......si se afla in perfecta concordanta cu continutul poeziei pentru ca eul liric descrie in aceasta spui ce descrie.
Apar figuri de stil si imagini artistice:epitet frunze ruginii,personificare:soarele se ascunde de norii fiorosi,comparatie:obraji rosii ca focul,metafora:balauri negri-norii, repetitie vine, vine enumeratiejuni, batrani, tineri hiperbola copaci colosali inversiune magnifiaca lumina imagini vizuale vine spre mine imagini auditive vantul suiera usor imagini olfactive parfumul de trandafiri plutea usor imagini cromatice nori negri.
Ipostaza peotului.
Tema poeziei.
Marcile lexico-gramamticale ale eului liric:verbe la persoana intai.
Elemente de versificatie:rima:incruciasta1cu3 2cu4; imperecheata1cu2 3cu4, imbratisata 1cu4 2cu3, monorima.
Inaine sa supi ca apartine genului liric pentru ca autorul... date scurte despre autor.
2.Genul epic:narator-cine e
naratiune subiectiva-pers 1obiectiva pers 2.
Personaje care sunt.
Actiunea se petrece in timp(unde si cand) si spatiu si se poate povesti
povestesi pe scurt2-4 enunturi despre ce este vorba in text.
Moduri de expunere:naratiune, dialog, descriere, monolog.
Viziunea autorului asupra pesonajelor
sentimentele acestiua fata de ele
poti sune si parerea sau impresia pe care ti-a lasat-o un personaj.
Incheirea.

Eu ti-am dat ca la clasa a VIII-a
succes cu ele!

| stefania20 a răspuns:

TRASATURILE GENULUI Liric : este genul literar in care ideile, sentimentele, trairile poetului sunt transmise in mod direst. P.S : vocea poetului. TRASATURILE GENULUI EPIC : genului sunt-transmiterea in mod indirect,ganduri indei sentimente prin intermediul personajelor, a naratorului, al viziunii artistice si a imaginilor vizuale.