| lidutzu a întrebat:

Spuneti-mi trasaturile genului liric/epic, va rog. Fundabig grin

Răspuns Câştigător
| NoSens a răspuns:

Iti eplic cum ne-a predat profa e mai usor:
Trasaturile op.lirice:
Operalirica cuprinde o descriere (in versuri):
a) tip tablou (de natura);
b) tip portret;
2. descrierea este formata din elementele descrierii infatisate prin imag. poetice
3. prezenta figurilor de stil
4. dimensiunea subiectiva si prezenta eului liric
Opera epica:
Opera epica=naratiune, cuprinde:
1. o intamplare;
2. intamplarile au loc in timp si spatiu;
3. la intamplari participa presonaje;
4. prezenta unui narator.
Apropo celalalt raspuns l-a luat de pe net, eu din caietul de literatura!

2 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| 26justmeandyou a răspuns:

GENUL EPIC

Genul epic:

- intr-o opera epica exista un narator (povestitor), exista personaje (participanti la actiune) si exista actiune (desfasurarea intamplarilor intr-o anumita ordine);

- modul de expunere predominant al operelor epice este narațiunea.

- cuprinde totalitate operelor epice populare sau culte.

- este genul literar care cuprinde texte în proză sau în versuri, în care un narator povestește ceva.

- elementele definitorii ale operei epice sunt: naratorul, acțiunea, personajele, preponderența narațiunii ca mod de expunere.

- autorul este persoana care imaginează și scrie un text.

- naratorul este vocea care relatează întâmplarile

Structura narativă:

- Alternanța este procedeul prin care sunt prezentate în paralel două fire narative într-un text.
- Inlănțuirea este procedeul de legare a secvențelor într-o operă epică,care constă în dispunerea cronologică a întâmplărilor unele după altele.
- Inserția este procedeul care constă în includerea unei povești în alta (povestirea în ramă) într-o operă epică.

Perspectiva narativă

- Narațiunea poate fi relatată la persoana I sau la persoana a III-a.
- Narațiunea la persoana I (când naratorul povestește despre sine). El își asumă astfel atât rolul de narator,cât și pe acela de personaj implicat în evenimentele relatate.
- Narațiunea la persoana a III-a (când naratorul povestește despre alții). El pare, adesea, că știe totul despre întâmplările relatate, despre gândurile, intențiile și sentimentele personajelor.

Momentele subiectului

1. Expozițiunea ( fixează spațiul, timpul, personajele și motivul/motivele conflictului ).
2. Intriga ( momentul în care se declanșează conflictul între personaje ).
3. Desfășurarea acțiunii (prezintă întâmplările într-o ordine cronologică ).
4. Punctul culminant (corespunde momentului celui mai tensionat al conflictului ).
5. Deznodământul (momentul rezolvării conflictului ).

Spațiu și timp:

- Indicii de spațiu vizează așezarea în spațiu a obiectelor și deplasarea în spațiu a personajelor.
- Indicii de timp fac referire la momentul acțiunii.

Modalități de expunere:

Modalitățile de expunere sunt: Narațiunea, Descrierea și Dialogul.

- Narațiunea este un mod de expunere care prezintă o succesiune de întâmplări petrecute într-o ordine cronologică.
-Descrierea este un mod de expunere care constă în prezentarea sugestivă a unor obiecte, personaje si fenomene ale naturii. Descrierea literară reflectă sentimentele și impresiile celui care privește și descrie.

Descrierea :
a. obiectivă oferă informații într-o anumită manieră, conform cu realitatea.
b. subiectivă oferă informații filtrate prin viziunea autorului. Ea creează o anumită impresie și/sau emoție asupra cititorului. Este marcată de felul cum percepe sau își imaginează obiectul descris cel care face descrierea.

- Dialogul este un mod de expunere alcătuit dintr-o înlănțuire de replici, prin care se reproduce o discuție între două sau mai multe personaje.

- Dialogul ca mijloc de caracterizare a personajului se referă la: felul de a vorbi, felul de a gândi, comportamentul și atitudinile personajului caracterizat. Personajul este cel care participă la acțiunile narate.

Personajul poate fi: 1. Principal; 2. Secundar (are un rol mai puțin important); 3. Episodic (nu apare decat in 1-2 episoade) ); 4. Figurant (simplu martor).

Genul liric
In operele lirice gandurile, ideile, sentimentele, atitudinile, convingerile, emotiile sunt exprimate direct, fiind prezent eul liric.

Elementele specifice sunt :

- dragostea si natura care sunt teme permanente
- intre dragoste si natura este o imbinare perfecta in care sentimentul se armonizeaza cu elementele de cadru natural
- dragostea nu apare ca o realitate consumata, ci ca o aspiratie spre implinirea iubirii
- sunt prezentate unele motive literare: al cadrului, al legaturii omului cu natura, prezentate in stransa legatura cu elementele componente ale cadrului natural
- aliteratiile realizeaza uneori o impresionanta imagine auditiva

- simplitatea, naturaletea, limpezimea clasica a exprimarii datorita putinelor figuri de stil

- ritmurile si masurile din aceste creatii sporesc muzicalitatea, armonia versurilor
Aceste elemente specifice ilustreaza ca dragostea eminesciana ramane sentimentul eternei existente.
- prezenta sentimentelor intime si a confesiunii;
- transmit o stare emotionala si creeaza o anumita atmosfera;

Un loc aparte in operele lirice il ocupa personificarile, epitetele, comparatiile, metaforele, enumeratiile, hiperbolele, alegoriile, interogatiile retorice, aliteratiile, asonantele care ajuta la conturarea unor imagini auditive, vizuale integrate perfect atmosferei lirice.