| ToxicLove54 a întrebat:

Urmeaza sa particip la olimpiada de engleza, aveti vreo idee cum as putea sa ma pregatesc?
Sunt in clasa a7a, iar profesoara mi-a spus sa ma apuc de pe acum de invatat, dar nu stiu cum sau ce sa invat.
P.S.: am rezolvat deja subiecte din anii trecuti:-)funda

Răspuns Câştigător
| MicutzaRuxi a răspuns:

Eh, anul trecut am fost si eu a 7-a si am intrat la faza judeteana, prima pe scoala:* Nu-ti fa, griji. Daca stii timpurile verbelor invatate pana acum, verbele neregulate, formarea cuvintelor cu ajutorul prefixelor si sufixelor si mai ales sa te descurci la compunerile narative cu inceput sau sfarsit dat sau doar o tema propusa, e super ok. Sa ai grija daca-ti cere compunere narativa-trebuie doar timpul trecut, fara dialog. Daca-ti cere dialog, stii ce trebuie sa facihappy Te poti astepta si la o scrisoare. Mie mi-a picat compunerea narativa.happy Particip si anul acesta. Bafta!:* Si fara emotiihappy

De unde esti?happy

| ToxicLove54 explică (pentru MicutzaRuxi):

Eu sunt din judetul Iasi, un satut mai mic.

Chiar sper sa cap de emotii, fiind si prima mea olimpiada de engleza, sunt plina de emotii
Felicitari pentru ca ai reusit sa treci! Daca nu te superi ca te intreb, cum a fost la judeteana? Ce s-a dat?

| MicutzaRuxi a răspuns (pentru ToxicLove54):

Eu sunt din Teleorman.

La judeteana au fost subiecte asemanatoare dar cu grad de dificultate mai ridicat. Parca s-a mai adaugat completarea unui mini text cu niste cuvinte de la tine, sa raspunzi la niste intrebari. Nu-mi mai amintesc exact. Dar nu trebuie sa-ti faci griji. Daca treci mai departe, inseamna ca ai de ce si ca te vei descurca oricum:*

| anonim5491 a răspuns (pentru MicutzaRuxi):

Hey... sti cumva niste reguli sau nu stiu. ceva ..pentru formarea cuvintelor?(prefixe si sufixe)

| MicutzaRuxi a răspuns (pentru anonim5491):

Buna! Nu, nu stiu nicio regula! Si mie mi-e greu la exercitii care iti cer sa completezi texte cu anumite cuvinte care trebuiesc transformate.

6 răspunsuri:
| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Ti-as sugera sa cauti pe internet exercitii cu vocabular, gramatica, ortografie in engleza, care sa te corecteze el singur!

| Mihai178 a răspuns:

Invata toate vb neregulate la perfectie