| anonim_4396 a întrebat:

va rog imi puteti explica Complementul direct si indirect sa-l pot intelege mai bine si sa-l pot identifica va rog frumos funda :*

Răspuns Câştigător
| NOstop_Laur_1999 a răspuns:

Complementul direct arată obiectul asupra căruia se exercită direct acțiunea exprimată de verb.
Întrebări : pe cine?, ce?, ultima dintre ele întâlnindu-se și in cazul subiectului.
Diferența se face astfel: dacă propoziția are un subiect exprimat sau neexprimat, atunci partea de vorbire care răspunde la întrebarea "Ce?" este complement direct.
Complementul direct se exprimă prin:

a)substantive, pronume sau numerale în cazul acuzativ precedate sau nu de prepoziția pe.
CD CD
Exemplu:
Am văzut-o pe eleva mea în parc.
(vb. pr. prep.+subst.Ac.)
CD CD pe cine?
Exemplu:
Pe cei doi îi cunosc bine.
(prep. nr.card. pr. vb.)

b) verb la modurile infinitiv, supin sau gerunziu.
PV ce? CD
Exemplu:
Aud cântând.
(vb. vb. gerunziu)
Observație: Dacă un verb acceptă CD atunci el este un verb tranzitiv

Complementul indirect este partea secundară de propoziție care determină un verb intranzitiv sau o interjecție și d.p.d.v. semantic indică obiectul asupra căruia se răsfrânge indirect acțiunea verbului sau căruia i se atribuie o acțiune, o însușire sau o caracteristică exprimată prin cuvântul determinat.
Complementul indirect poate fi exprimat prin:
substantiv în cazul DATIV:
Îi voi da colegului acest creion.
substantiv în cazul ACUZATIV:
Am discutat despre emisiune.
substantiv în cazul GENITIV:
S-au năpustit asupra cireșelor.
pronume în cazurile ACUZATIV, DATIV, GENITIV: personal
I-am adus hainele.
pronume în cazurile ACUZATIV, DATIV, GENITIV: demonstrativ
S-a gândit la celălalt.
pronume în cazurile ACUZATIV, DATIV, GENITIV: posesiv
S-a gândit la al său.
pronume în cazurile ACUZATIV, DATIV, GENITIV: reflexiv
Și-a adus materialele.
numeral cardinal în cazurile ACUZATIV, GENITIV, DATIV:
A telefonat celor doi.
numeral ordinal în cazurile ACUZATIV, GENITIV, DATIV:
S-au aliat împotriva celui de-al doilea.
verb la modul infinitiv:
Era obișnuit a nota schimbările.
verb la modul gerunziu:
S-a plictisit tăcând.
verb la modul supin:
Se va sătura de scris.
Complementul indirect arată obiectul asupra căruia se răsfrânge indirect acțiunea exprimată de verb.
Se clasifică în :
complement indirect în dativ;
complement indirect cu prepoziție.
Complementul indirect în dativ (cui?) se exprimă prin substantive, pronume sau numerale în cazul dativ.
Exemple
Dau copiilor câte o bomboană.
(vb. subst.)
Acestuia i s-a făcut foame.
(pron. dem.D vb.)
Complementul indirect cu prepoziție (pe ce?, cu cine?, cu ce?, de cine?, de ce?, pentru cine?, pentru ce?, despre cine?, despre ce?) se exprimă prin :
a)substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ cu prepoziție;
Exemplu
Vorbește despre tine frumos.
(vb. prep.+pr.pers.Ac.)
b)verb la un mod nepersonal;
Exemplu
S-a plictisit de așteptat.
(vb. vb.la supin)

c)adjectiv precedat de prepoziție;
Exemplu
Din gri s-a făcut alb.
(adj.Ac.)
Există un tip special de complement indirect în genitiv, exprimat prin substantive, pronume sau numerale precedate de prepoziții.
Exemplu
Au complotat contra acestuia.
(vb. pron. dem.G.)