| VladOctavian a întrebat:

Va rog sa ma ajutati si pe mine. Eu sunt baiat si sunt in clasa a 12a si nu stiu la ce facultate sa merg. Pana in clasa a 10 nu mi-a placut nimic eram total dezinteresat, dar incepand din clasa a 11 am capatat o pasiune foarte puternica pentru fizica si matematica. Fizica m-a fascinat mai mereu insa nu prea ma ocupam cu studiul ei, dar acum simt ca m-am indragostit de ea. Simt ca daca nu as ajunge sa stapanesc acest domeniu mi-am trait viata degeaba. Si vreau sa ma duc la facultatea de fizica. Dar nu stiu cum ma voi descurca, niciodata nu m-am gandit ca nu as fi capabil sa fac ceva, mai ales ceva ce iubesc atat de mult, insa multi mi-au spus ca e grea si sa nu merg. Si sincer si eu ma simt descurajat pentru ca la toate cele trei teste pe care le-am dat in ultimul timp am scos numai nota sapt care a fost si nota cea mai mare. Si nu e ca nu am inteles materia, am inteles-o la perfectie, dar nu am finalizat exeercitiile. Le-am dedus si le-am lasat asa fara a mai face si calculele. Chiar nu stiu ce sa spun. Dar alta optiune nu exista daca nu merg la facultatea de fizica si nici la cea de matematica atunci simt ca nu mai am nimic de facut in viata. Mai imi plac multe lucruri insa nu as putea trai cu gandul ca am ramas un novice in fizica.

3 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Buna Vlad.Din ce oras esti? Eu iti recomand "Politehnica", e grea facultatea, dar nu imposibila. O seara frumoasa!

| ElenaSA a răspuns:

Daca-ti doresti Facultatea de Fizica atunci este nevoie sa faci efort pentru acest lucru.Este interesat de domeniu, dar este nedoie sa-ti faci un program de studiu, sa ai rabdare sa rezolvi problemele. Pana la urma tine de modul de organizare a studiului. Facultatea de Fizica iti ofera mai multe directii de studiu: Fizica, Fizica in limba straina, Fizica Medicala, Fizica Tehnologica, Fizica Informatica.Succes!

| maria6 a răspuns:

Sau Facultatea de Fizica. Alege sa faci ceea ce te atrage, te vei perfectiona in facultate si mai ai timp chiar si in liceu sa intelegi cum sa rezolvi problemele. Succes!