| pisytau a întrebat:

vreau sa va intreb ceva, la Facultatea de Drept, specializarea Stiinte Penale si Criminalistica conteaza inaltimea? stiu ca la Academia de Politie da, astept raspunsurile voastre, va multumesc!

Răspuns Câştigător
| SimoDR a răspuns:

Nu, nu conteaza. Pentru ca dupa ce vei urma aceasta specializare nu vei alerga dupa criminali ci vei lucra in Parchet, Instante judecatoresti, în avocatura etc. Ca jurist criminalist. Nu e deloc ca in CSI NY, trebuie sa stai bine cu nervii si cu stomacul. Si sa stii : "criminalistica" este un modul, se face prin anul 3 sau 4, nu mai stiu. Iti trebuie neaparat un master dupa licenta ca sa ajungi sa faci pe criminalistul. Incepi prin a vizita instantele, sa te acomodezi, apoi... daca te tine stomacul, treci pe la medicina legala. Nu vei intra in sala de autopsiere dar e de ajuns sa auzi povestile de groaza de la usi.

2 răspunsuri:
| a1doru a răspuns:

In politie e nevoie sa fii cat ''un dulap''.la facultatea de drept, e nevoie sa ai creier rolling on the floor

| gabridian a răspuns:

Baremuri de înălțime sunt doar la Academia de politie si Academia militara, scoli de subofiteri.etc