| βeĺBŷŷ a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor.Cum fac diferenta între pronumele reflexiv si cel personal? Dau funda

6 răspunsuri:
| PapuShyk00 a răspuns:

Pronume care tine locul obiectului asupra caruia se exercita actiunea verbului, fiind identic cu subiectul propoziţiei, şi având aceeasi persoana cu verbul, se numeşte pronume reflexiv.

formele sunt: pe sine, siesi
IAR formele neaccepntuate sunt aceleasi cu ale pronumelui personal, doar ca daca acel pronume NU ARE aceeasi persoana cu verbul si NU ESTE identic cu subiectul, atunci este pronume personal.

| mihaelaalol a răspuns:

Pronumele reflexiv nu are persoana si are forme diferite fata de cele ale celui personal(pronume rexlexive sunt:isi, sine, siesi). Inca ceva:pronumele rexlexiv are forme NUMAI pentru persoana a3a,iar cel personal(presupun ca stii) are forme pentru toate persoanele.
sper ca te-am ajutat!big grin

| mihaelaalol a răspuns:

Scuze voiam sa zic la inceput ca nu are functie sintactica(nu ca nu are persoana).m-am cam grabitbig grin

| βeĺBŷŷ explică (pentru mihaelaalol):

Pronumele reflexiv are f.sintactica de atribut pronominal, c.d, c.i in acuzativ si c.i in dativ.Nu mai raspunde prostii daca nu stii.

| bDaniel a răspuns:

Pronume care tine locul obiectului asupra caruia se exercita actiunea verbului, fiind identic cu subiectul propoziţiei, şi având aceeasi persoana cu verbul, se numeşte pronume reflexiv.

formele sunt: pe sine, siesi
IAR formele neaccepntuate sunt aceleasi cu ale pronumelui personal, doar ca daca acel pronume NU ARE aceeasi persoana cu verbul si NU ESTE identic cu subiectul, atunci este pronume personalhappy

sper ca ai inteleshappy succes!

| βeĺBŷŷ explică (pentru bDaniel):

Adica: Imi cumpar bomboane (reflexiv) si Imi cumpara bomboane (personal)