| Bass2 a întrebat:

Daca am terminat liceul la filologie si as dori sa urmez o facultate in domeniul real (Informatica/Automatica/Cibernetica etc) voi intampina mari dificultati? In sensul ca, logic, nu mai stiu nimic matematica/informatica, insa stiu ca sunt capabila sa fac fata daca mi se ofera informatiile. Presupun ca la facultate trebuie sa vii cu un bagaj de cunostinte, am dreptate? Ori se intampla sa te ia si de la zero (aproape zero)? Multumesc anticipat pentru raspunsuri! O seara faina! :-)

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Pentru a avea succes in asta, trebuie sa stii bine matematica. Sunt unele capitole care sunt chiar scoase de la M2. Dar cum tu ai terminat filologie, inseamna ca nici cat stiu cei de la M2 nu stii. Imagineaza-ti : 4 ani de zile!
Trebuie sa inveti vreo doi ani, maxim un an, daca nu mai studiezi nimic altceva, astfel incat sa stii - asta daca esti isteata si prinzi repede, desigur. Deci, daca vrei la informatica, nu te opreste nimeni. Tragi tare si intr-un an /doi inveti tot ce trebuie sa stii, decat sa iti distrugi intregul viitor. Dar sa mergi acum, nu are sens - nu pricepi, nu o sa stii nimic, nu o sa poti da randament, sa fii eficienta, nimic! O sa iti placa, o sa tise pare interesant, insa daca stii. Pacat sa pierzi aceste lucruri pentru ca nu ai informatiile necesare. Asa ca, stai un an sau doi - vezi cum te organizezi - si inveti, dupa care incerci sa intri. La admitere ti se cer 12 exercitii de matematica, unele mai dificile decat cele de la bacalaureatul de la M1 - acum intelegi de ce trebuie sa stai si sa te pregatesti temeinic?

La facultate se fac asa,,, vreo doua saptamani 'recapitulare' din liceu, dupa care 'continua' materia - adica de unde s-ar fi oprit in liceu. Deci, n ute ia de la zero, da' de unde! Ci continua materia.
Sper ca te-am ajutat sa intelegi cum sta treaba. De asemenea, ar trebui sa iti iei si ceva carte/culegere de informatica. Cele de la Donaris, daca nu am gresit vreo litera, sunt printre cele mai bune, parerea mea.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai unele dificultati la admitere, daca trebuie sa dai examene, precum si in facultate, nu se ia toata materia de la inceput, exceptie se face la acele materii care nu se fac in liceu.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea ai cum. Pana si persoanele care au facut real si au o baza in domeniul asta si care urmeaza o facultate din acest domeniu au dificultati. In facultate incepi sa faci lucruri noi la un nivel mult mai avansat decat in liceu, dar pentru a putea face lucrurile alea iti trebuie o baza, fara de iti va fi foarte greu sa urmezi o astfel de facultate si sa o termini in timp util fara sa te ingropi in restante.

| gratargratar a răspuns:

Trebuie sa ai bagaj de cunostinte la facultate, altfel nu prea faci fata decat taras... apuca-te de matematica de acum, daca vrei sa te duci la facultate de profil real. Axeaza-te pe matematica, caci toate celelalte stiinte reale graviteaza in jurul ei. Trebuie sa inveti materia pe care au facut-o colegii tai la liceu, pentru profilul real (matematica).