| AlinaMihaela1506 a întrebat:

Stie cineva ce facultate ar trebuii sa urmez ca sa lucrez in domeniul IT? Mai exact, ce departament. Sunt din Craiova si aici am doar 2 optiuni: departamentul de informatica din cadrul Facultatii de Matematica si Stiinte ale naturii si mai este Facultatea de Automatica,Informatica si Calculatoare, dar acolo nu as fi ce departament..rog sa raspunda doar cei care stiu sigur! Va multumesc!

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Astea sunt singurele optiuni in toata tara.

la facultatea de infomatica inveti exclusiv partea de software in schimb la AC inveti si hardware sau robotica (daca alegi Automatica)

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Automatica si Calculatoare.
Iar informatica, in mare parte o inveti singura daca ai afinitate. Poate te ajuta si facultatea cat sa te ghideze. Si nu se numesc departamente, ci sectii. Sectia Calculatoare e ce vrei, chiar daca la Automatizari faci in proportie de 85% aceleasi materii; deci n-ai cum s-o ratezi. Pana la urma tot Injinera iesi. De la stiintele naturii matematice... suna dubios...

| AlinaMihaela1506 explică (pentru Lucian_Magnus_1980):

Am spus departamen
t pentru ca asa scrie pe site-ul facultatii.