| Ralucanoiembrie11 a întrebat:

O sa incep zicand ca sunt o fata care face scoala in Italia, cu profil chimic biologic. As vrea sa am niste informatii in legatura cu facultatile de medicina dentara din Romania. (Costruì si ce fel de quiz sunt)
Si doi daca (din ceea ce stiti voi) miar conveni sa fac medicina dentara sau farmacie. ( as dori sa stiu si cu ce nota pot fi admisa si care dintre cele doua este mai dificila si desigur daca facultatile in cauza au un numar inchisoare )

Raspunsul cel mai bun primeste bineinteles fundita!

Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Faci ce iti place tie, daca vrei sa fii medic dentist faci medicina dentara si daca te atrage acest lucru sa salvezi dintii altora (e o meserie frumoasa dar migaloasa + ca este si banoasa, daca ai cabinet propriu). Daca esti atrasa de chimie mai mult si medicamente sa afli structura lor etc faci facultatea de farmacie si vei iesi farmacista.
Daca nu ma insel, trebuie sa dai examen la biologie si chimie in Romania si esti admisa cu nota 7. Cel putin asa e aici in Romania la Universitatile de Stat cu admitere pe baza de examen. La Universitatile de stat cu admitere pe baza de dosar conteaza doar media de bacalaureat si atat.
http://www.umf.ro/......management
Asa orientativ
http://www.umfcaroldavila.ro/index.php/viitori-studenti/admitere-2015