| Cova a întrebat:

Un sfat, va rog! As vrea sa aleg intre doua facultăți însă nu știu care mi-ar fi mai de folos pentru piața muncii după ce termin! Oscilez intre Filosofie( filosofie ) și Litere (literatura universala și comparata).
Sfaturi?! Multumesc frumos!

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si ce faci cu filosofia dupa? Cu literele te mai bagi in invatamant mai rezolvi una alta, dar cu filosofia?

| Cova explică (pentru Adry05):

Am văzut pe site-ul facultății ca poți deveni cadru didactic și dacă faci filosofie. De aceea am întrebat, sunt puțin nedumerită

| Adry05 a răspuns (pentru Cova):

Pai poti dar cate ore de filosofie sunt? 2 in a 12-a. Asa la romana sau ce limba straina oi alege tu ai mult mai multe ore si iti faci norma mai usor

| minrest a răspuns:

Sunt mai multe perspective la Litere. Sunt mai multe posibilitati pentru cazul in care nu vei ajunge foarte departe in disciplina respectiva. Eu cred ca un om face facultatea pentru ca vrea formatia intelectuala respectiva, vrea sa puna metoda stiintei respective la baza gandirii lui.

| Sn4k3 a răspuns:

Le-ai ales fix pe alea la care n-ai asa multe oportunitati. Cu aia de litere hai ca te mai descurci, dar filosofia o faci degeaba.

| Dalmore a răspuns (pentru Sn4k3):

Sunt destule oportunitati pentru cine e pasionat si cauta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e vorba de cele din Bucuresti, uita-te pe Pagina Facultatii de Filosofie ce campanie misto au, pe mine m-au convins laughing.

| Doja a răspuns:

Absolut niciuna nu este folositoare in campul muncii, decat daca vrei sa te faci cadru didactic. Altfel pierzi timpul.

Filozofia studiata corect in schimb te ajuta la foarte multe in viata. Deci iti recomand sa pui mana pe carti in timpul liber.

| Cova explică (pentru Doja):

Multumesc! Pai eu vreau sa ma fac cadru didactic.

| Doja a răspuns (pentru Cova):

Mult succes atunci. Avem nevoie de profesori de limba romana buni, k s nu may skryem k handykptzyyy

| Cova explică (pentru Doja):

Da? Multumesc frumos!

| Alina1703 a răspuns:

Ai mai multe oportunități la facultatea de litere.Dar decizia e la tine! Multa bafta!

| Cova explică (pentru Alina1703):

Multumesc frumos!