| Cova a întrebat:

Hei! Am depus dosarele la 2 facultăți : Psihologie ( pedagogie și psihopedagogie specială ) și Litere ( literatura universala și comparata). In cazul in care voi fi admisă la ambele, ce m-ați sfătui sa aleg? Întreb pentru ca nu știu care mi-ar fi mai folositoare pe viitor!
Va Multumesc!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ne intreba pe noi ce vrei sa fii tu in viitor, ca-i cea mai mare tampenie posibila, sa pui pe cineva sa-ti decida viitorul!
Nu te ajuta cu nimic ce vrem noi, daca tu nu vei fii in stare sa profesezi ceea ce alegem noi.

| Cova explică (pentru Violleta2022):

Am cerut un simplu sfat! Voiam sa aud mai multe păreri, nu e ca și cum mi-ați decide viitorul?! De unde asta?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Realizezi ca tu trebuie sa decizi ce vrei sa faci pe viitor.
Eu cred ca psihologia ofera mai multe optiuni pe viitor

| Dalmore a răspuns:

Cam toata lumea da la Litere si Psihologie, asa ca orice ai alege, trebuie sa muncesti extra ca sa reusesti in domeniile astea.

| Anon31241212 a răspuns (pentru Dalmore):

La litere nu prea da lumea comparativ cu economie, medicina, politehnica si psihologie. Multi depun dar dupa renunta.

| Dalmore a răspuns (pentru Anon31241212):

Cam toate persoanele care dau la psiho, dau si la litere, din ce am observat in liceul meu. Renunta, pentru ca au 11 examene intr-un semestru si din toate astea ies profesori laughing

| Anon31241212 a răspuns (pentru Dalmore):

Cam asa rolling on the floor) Aici nu neg laughing

| Iunix a răspuns:

Ști care e noua boală a secolului? Depresia. Deci alegerea e clară.

| Anon31241212 a răspuns:

La litere ai foarte mult de citit. Daca iti place sa citesti, sa faci analize pe text, etc. acolo e locul tau. Cu psihologia teoretic ai mai multe sanse. poti sa fii psiholog in privat, sa lucrezi la scoala ca psiholog, la spital, etc. Depinde de ce iti place.

| AL_ID_2000 a răspuns:

Mai bun e cel de Litere, dar e alegerea ta