| yyyyy a întrebat:

vreau sa intru la liceul de filologie. am auzit pe cineva ca trebuie sa dau un examen cand intru la acest liceu in afara de evaluarea nationala pe care am dat-o la rom si la mate. am auzit ca asa se procedeaza doar l filologie. deci trebuie sa mai dau un examen?

7 răspunsuri:
| vioreld a răspuns:

NU se da examen.Si verisoara mea a intrat si nu a dat.

| prye a răspuns:

La filologie bilingv trebuie sa dai niste probe de aptitudini insa acestea s-au sfarsit de mult deci nu poti intra la filologie bilingv!
Dar nu fi trista, la filologie simpla nu trebuie sa dai nici o proba inainte, deci poti intra la filologie simpla daca chiar vrei sa mergi pe filologie!
Have A Nice Day

| Oanna96 a răspuns:

Din cate stiu eu nu...tongue

| Deea10_8134 a răspuns:

Buna.La filologie simplu nu, dar la filologie-bilingv engleza/franceza trebuie sa dai examen la alegere intre engleza si franceza.

| ElyK20 a răspuns:

Examen se da doar la clasa bilingva, iar pe admitere scrie ca admiterea se face pe seama examenelor de aptitudini. Mai uitate odata pe admitere caci s-ar putea ca, clasa de filolofie pe care o preferi sa nu fie bilingva si sa te sperii degeaba.

| VacutzaRoscata a răspuns:

Nu e adevart
doar la filo-bilingva, unde se da examen la engleza
banuiesc ca acea persoana la asta se referea

| TheAngel_1502 a răspuns:

Da, nu e un examen e de fapt un test dat in septembrie pentru a alege clasa dorita filologie engleza si respectiv franceza. Astfel testul va fi dat in septembrie la engleza iar daca treci ramai la filologie - engleza daca nu treci la franceza avansati si engleza incepatori