| mihaelutzamy a întrebat:

as vrea sa stiu ce materii se fac la facultatea cu domeniul ingineria produselor alimentare cu program de studiu controlul si expertiza produselor alimentare. Este greu? pentru cei ce au fost si stiu. multumesc.

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Sper ca nu esti deja acolo! Daca da, asta e!--- daca nu, muta-ti gandul!
Facultatea este un fel de" hibrid"( ca multe altele, inventate ca sa potoleasca "foamea" de bani a universitatilor). Controlul si expertiza alimentelor o poate face un medic veterinar, un inginer tehnolog in ind. alimentara si chiar si un biolog sau un chimist. Pierzi timp, poate si bani( daca esti" la taxa") pentru o diploma pe care nu o poti valorifica --- laboratoarele de expertiza cauta medici, biologi sau chimisti iar industria alimentara cauta ingineri tehnologi.

Vorbesc in cunostinta de cauza---am lucrat 7 ani in domeniul sigurantei alimentului si am o specializare care imi permite munca de control si expertiza produselor alimentare.
In periplul meu profesional niciuna din cele 3 persoane intalnite, cu licenta in aceasta specializare, nu lucra in profesie --- unul era(de nevoie, probabil!) angajat ca muncitor intr-o sectie a unei fabrici iar celalti doi, pe post de agenti de vanzari, vindeau aditivi pentru ind. alimentara.