| Th3utz a întrebat:

Bunaaaa! Am si eu o problema!straight face Daca ma puteti ajuta dau funda...
1. Pe ce reactie se bazeaza utilizarea laptelui de var la zugravitul peretilor?
2. De ce soda caustica lasata un timp mai indelungat in vase deschise nu mai poate fi folosita la fabricarea sapunuilui?
Multumesc anticipat happy :*.

Răspuns Câştigător
| sorin100 a răspuns:

1 reactia Ca(OH)2+CO2=CaCO3+H2O
2 nu stiu
sper ca prima este corecta

1 răspuns:
| AcidBoy a răspuns:

Vreau sa iti raspund la intrebarea 2 : Pt ca Soda caustica este numita si Hidroxid de sodiu (Naoh) si dupa cum stim sodiul este un metal care are proprietati higroscopice adica daca ai lasat soda in recipient deschis aceasta a absorbit toata apa din acea incapere si nu mai este buna de nimic happy sp0er ca am fost de ajutor