| anonim_4396 a întrebat:

Bunica mea a murit astăzi,de revelion. Acum,mama e tare necăjită, nu suport să o văd așa.Ce să fac ca să o înveselesc?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sincere condoleanțe.
Nu este un moment în care să poți să fii vesel.
Una din aspectele durerii celui care plânge un mort este singurătatea. Simte că a rămas singur, că lumea lui este mai goală, căci cineva lipsește, s-a dus și nu mai revine. Astfel, să stai lângă mama, să nu se simtă singură. Să stai, dar nu numai prin a sta, să o ajuți cu mici gesturi, ca să simtă astfel mai bine că ești lângă ea. De asemenea omul care plânge un mort, ar mai dori ca acesta să fie din nou lângă el, viu, dar asta nu se mai poate. Dar el este viu încă în memorie. Astfel dacă mama începe să vorbească despre bunica. să o ajuți să își aducă aminte întâmplări despre cum era bunica și ce făcea ea. Se numește comemorare, co-memorare, a-și aminti împreună. Este acelaș simbolism și al pomenii, a face pomană, a pomeni, deci a-și aminti împreună despre cel reposat, la m masă comună. Toate acestea fac ca durerea să se atenueze, să devină suportabilă.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Sincer,e prima dată când mă ajuți cu ceva

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ii trece in timp...

| anonimg a răspuns:

Îmi pare rău că aud asta. Tu nu ai ce face ca să o înveselești. Rămâi așa cum ești. În timp totul va fi bine.

| SilentRain a răspuns:

Condoleanțe, poți sa o încurajezi pe mama ta și sa fii aproape de ea

| Furnicuta000 a răspuns:

Ar fi si culmea sa o inveselesti. Ai rabdare, e normal sa fie trista, e in soc, nu i se intampla nimic rau daca sufera putin, toti suferim cateodata, ne descarcam si mergem mai departe

| Salontanul a răspuns (pentru Furnicuta000):

Vezica poti da si raspunsuri inteligente fara sa jignesti pe altii?

| Crackman a răspuns:

Nu ai ce

| Mogiojojo a răspuns:

Sincer, cred ca esti un troll dragut.

| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Poți să crezi, dar chiar a murit, să moară mama și să merg în iad dacă nu

| sadrian46 a răspuns (pentru Mogiojojo):

Nu e. Ne-a anunțat acum câteva zile că bunica lui e pe moarte. Nu e atât de sofisticat ca să sufere de scenarită.

| OctavianSps a răspuns:

Dumnezeu va avea grija de voi.