| Biancaa2000 a întrebat:

Buuna..Stie cineva cand a domnit Suleiman? big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2 răspunsuri:
| LucianStroe a răspuns:

Google sau Wikipedia stiu sigur, trebuie doar sa cauti.

| DanielaFD a răspuns:

Soliman I (turca imperiului Otoman: سليمان Sulaymān, turcă: Süleyman; n. 6 noiembrie 1494 - d. 5/6 septembrie 1566) sau Suleiman Legiuitorul a fost al zecelea sultan al Imperiului otoman între anii 1520-1566, fiind unul dintre cei care au domnit o perioadă lungă de timp. În Occident acesta este cunoscut sub numele de Soliman cel Strălucit (turcă: Muhteșem Süleyman, tradus în Apus prin The Magnificent sau Le Magnifique - "Magnificul"[1]), iar în Orient sub numele de Suleiman Legiuitorul (turcă: Kanunî Süleyman; arabă: القانونى, al -Qānūnī, tradus în Apus prin The Lawgiver sau Le Législateur - "Legislatorul"[1]) datorită implicării sale în finalizarea sistemului de legi al Imperiului Otoman. Soliman I a fost cel mai puternic și cunoscut conducător din Europa secolului al XVI-lea.
Vezi aici mai mult -> http://ro.wikipedia.org/wiki/Soliman_I