| Andreea11111999 a întrebat:

Cand "e, i si u" sunt vocale si cand sunt semi`vocale? dau funda.happy

5 răspunsuri:
| Lex169 a răspuns:

Intr-un cuvant in care se gasesc 2 vocale in aceeasi silaba cea neaccentuata este semivocala iar cea accentuata este vocala

| Biankka a răspuns:

Atunci cand sunt singure pe langa consoane intr-o silaba sunt silabe
cand sunt pe langa niste "vocale adevarate" se numesc semivocale!

| samuray1996 a răspuns:

Cand formeaza diftongi si triftongi
ex: deal; cleioase; ziua; bou etc...

| PurpleBadLove a răspuns:

Buna.
e,i,o,u pot fi si semivocale.
a, a, i sunt intodeauna vocale.
Luam ca exemplu cuvantul oaza.
Despartim in silabe.
oa-za care litere se aude mai apasat? a deci u este semivocala.
Deci ele sunt semivocale atunci cand vocala se aude cel mai incet.

| Dianna97 a răspuns:

E,i si u sunt semivocale cand stau langa oa vocala cum ar fi leu u sta langa e si a devenit semivocala si alte exemple. sper ca ti-am fost de folos big grin