| willwill a întrebat:

Cand s-a nascut ion creanga

Răspuns Câştigător
| BlackEyedGirl a răspuns:

Se spune ca s-a nascut pe 1 martie 1837

| willwill explică (pentru BlackEyedGirl):

Arata un document 1 martie1837 daca exista ceea ce nu cred tot ce citesti pe Wikipedia e fals

| willwill explică (pentru willwill):

Wikipedia arata certificatul de nastere

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe 1 Martie 1837 la Humulesti si a murit pe 31 Decembrie 1889 la Iasi. Daca te interesa si asta.

| OnuOnulică a răspuns:

Ion Creangă (n. 1 martie 1837, Humulești; d. 31 decembrie 1889, Iași) a fost un scriitor român. Recunoscut datorită măiestriei basmelor, poveștilor și povestirilor sale, Ion Creangă este considerat a fi unul dintre clasicii literaturii române mai ales datorită operei sale autobiografice Amintiri din copilărie.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Ion_Creang%C4%83

| willwill explică (pentru OnuOnulică):

In afara de Wikipedia stii ceva?

| willwill explică (pentru OnuOnulică):

Nu exista document sa arate naterea lui creaga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1 martie 1837 în Humulești

| willwill explică:

Nu crd ca stie cineva