| Innovation a întrebat:

Cand se merge cu steaua? M-au invitat alti copii sa merg cu ei maine la colindat cu steaua (5 decembrie), dar unii zic ca in Ajunul Anului Nou.Desi se zvoneste ca mai nou se merge pe 5 decembrie.

Răspuns Câştigător
| push2gl a răspuns:

Pe 24 Decembrie deoarece vesteste nasterea Domnului, de pe 5-6 se merge cu capra

| Innovation explică (pentru push2gl):

Multumesc,mi-ai fost de ajutor.Primesti funda.

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Conform traditiei pe 24 decembrie se mege cu Mos Ajunul, iar pe 25, 26, 27 se merge cu steaua.Acum, din dorinta de a face bani, colindatul incepe de catre unii la inceputul lui decembrie.

| Agradável a răspuns:

Nu te duce, arunca dracu' lumea dupa voi cu pietre, cu steaua se duce in Ajunul Craciunului. Si bai ca sa stii si tu cand e vorba de traditie nu exista "mai nou se duce de 5 decembrie".

| Innovation explică (pentru Agradável):

Hai gata,scuze ca iti spun, dar daca aveai de gand sa imi dai un asemenea raspuns care nu m-a ajutat deloc, mai bine nu il mai postai!

| FlorinaOnt a răspuns:

Eu stiu sigur k se merge cu steaua de craciun, nu pe 5 decembrie...traditia sa stii si tu ca nu se schimba...

| Never4ever a răspuns:

24 decembrie.

| gazaru a răspuns:

Cu steaua se merge pe 25 26 27 decembrie.

| Emilia23 a răspuns:

Eu stiam pe 6 dec.