| Adda1999 a întrebat:

Cand se scrie "prealuminat", si cand se scrie "prea luminat"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prealuminat = invatat
Prea luminat = prea multa lumina (pe un obiect, sau pe o zona)

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Prealuminat = Mărit, slăvit, preamărit
holul clasei Prea luminat
O primavara frumoasa sa aihappy

| valentingb a răspuns:

Prealuminat inseamna marit,slavit,intelept,iluminat. Deci cand tereferi la un om de vaza, important, care reprezinta un simbol, poti folosi cuvantul asta.
Cele doua cuvinte,prea si luminat,inseamna exact asta: iluminat prea puternic, o incapere cu prea multa lumina,etc. Le folosesti atunci cand te referi la lumina.
Iluminat are doua sensuri, cum broasca poate sa fie si cea in care bagi cheia, la fel si iluminat inseamna fie destept, invatat, fie sistem de lumini, becuri, circuit electric cu scopul de a asigura vizibilitate pe timp de noapte.

| 50deBANI a răspuns:

Cand:
prealuminat=adjectiv
prea luminat= un obiect care este "prea luminat"(ex: camera mea ese prea luminata)

| Adda1999 explică:

Da,chiar este. Daca nu ai de gand sa ma ajuti, te rog sa-ti pastrezi comentariile :*

| GEEK a răspuns (pentru Adda1999):

Ştiu draga mea că e. kiss laughing Doar am glumit cu tine, nu credeam că te superi. happy

| Adda1999 explică (pentru GEEK):

N-ai terminat? yawn

| GEEK a răspuns (pentru Adda1999):

Nu,dar poţi dispărea. big grin

| Adda1999 explică (pentru GEEK):

De cine e pusa intrebarea de mine, sau de tine? Cred ca tu ar trebui sa dai "click" la alta intrebare.Si sa te certi cu altcineva.winking yawn

| Atat_Robert_1989 a răspuns:

Prealuminat = Mărit, slăvit, preamărit
holul clasei Prea luminat