| UnCristian94 a întrebat:

Cand ti se poate incheia media la o materie din primul semestru in cel de-al 2-lea? Aici am inteles ca-n primele 2 saptamani, dar in ROFUIP scrie ca o poti incheia in primele 4 saptamani de la revenerea la scoala. Deci cum e?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Termenul prevazut de ROFUIP este de 4 saptamani de la revenirea la scoala si se refera doar la cei amanati din motivele prevazute de art.64, citez:
"ART.64.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat sau nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele respective. Consiliul clasei, cu acordul profesorului care predă disciplina respectivă, poate decide încheierea situaţiei şcolare a elevilor care absentează motivat, din cauza unor afecţiuni grave, menţionate ca atare în documente medicale, sau din alte cauze, pe care consiliul clasei le apreciază ca fiind justificate, cu condiţia ca după revenirea la şcoală aceştia să participe regulat la cursuri şi să poată fi evaluaţi. Deciziile luate în aceste cazuri se menţionează într-un proces-verbal, care rămâne la dosarul care conţine anexele proceselor-verbale ale consiliului profesoral;
b) au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ, în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, cantonamente şi pregătire specializată, interne şi internaţionale;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educaţiei şi Cercetării;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e) nu au un număr suficient de note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au mediile/calificativele semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective consemnate în catalog de către cadrul didactic, din motive diferite de cele menţionate la literele anterioare.
ART.65.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală, în conformitate cu prevederile prezentului regulament.
(2) Încheierea situaţiei şcolare a elevilor amânaţi pe semestrul al doilea sau amânaţi anual se face într-o perioadă stabilită de conducerea unităţii de învăţământ, înaintea sesiunii de corigenţe. Elevii amânaţi, care nu promovează la una sau două discipline de studiu, în sesiunea de încheiere a situaţiei şcolare, se pot prezenta la sesiunea de corigenţe."

| UnCristian94 explică (pentru Ioandelasal):

De unde-mi dau seama daca am fost amanat pe semestrul I?

| Ioandelasal a răspuns (pentru UnCristian94):

Daca nu te incadrezi in situatiile aratate la art.64 poti intreba dirigintele, de altfel profesorii si dirigintele trebuiau sa va spuna mediile la sfarsitul semestrului. Tu unde erai?

| UnCristian94 explică (pentru Ioandelasal):

In afara incintei