| cosmin23a a întrebat:

Care credeti ca e cea mai buna facultatea din tara? Eu cred ca Universitatea Politehnica din Bucuresti. Cred ca ingineria e mult mai buna si de viitor fata de economie sau altceva.

7 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

'ai nu mai spune! Normal ca e de viitor, ba, baiatule, ca doar societatea cauta roboti, gata sa asambleze, sa programeze, sa seteze, sa dea backtrack, retain-uri si alte tampenii din astea.

Ma rog, si astia de la ASE sunt incompetenti, dar o tara se ridica mult mai mult prin niste oameni care stiu sa faca niste planuri economice (nu cincinale, planuri ) si sa le puna in aplicare, decat prin robotei grasunei (c-am vazut ca-s cam multicei) de la Poli - Automatica sau Poli - Calculatoare.

Cele mai bune sectii sunt alea la care se invata. Adica oriunde. Si la facultatea din Bacau (laughing) inveti daca vrei. Terminati odata cu astea obsedante cu "cea mai buna","cea mai competenta","cei mai buni profesori", căcat, daca vrei sa inveti, inveti si in varful dealului.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioana22B a răspuns:

Ingineria a fost buna pe vremea parintilor tai, dar acum una din cele mai de viitor facultati este cea de Informatica si IT unde poti crea softuri pentru toate tehnologiile aparute pe piata.De asemenea un job bine platit vei avea si daca vei face facultatea de Litere combinand limba engleza (cunoscuta de toata lumea) cu una exotica gen araba sau chineza, limbi foarte greu de invatat dar care sunt cautate si foarte putini care le stiu.Parerea mea este sa te indrepti spre astfel de ramuriwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioana22B):

Draga, exista si inginerie software. Ingineria nu inseamna doar ce crezi tu ca inseamna, ah, exista si facultati de inginerie in limbi straine, deci facultatea de Litere e buna ca sa te stergi cu ea la fund. Sunt atatea statistici care arata faptul ca cei mai multi someri ies de la Litere, Istorie, Sociologie si Filosofie.

| Ioana22B a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca facultatea de Litere sau Informatica iti depasesc tie nivelul de pregatire sau pur si simplu crezi ca nu poti face fata eu zic mai bine sa taci si sa ii oferi un raspuns persoanei. Faptul ca ai spus ca te poti "sterge la fund" cu nu stiu ce facultate nu ma face decat sa imi intareasca ideea ca esti limitat/a si ca probabil nu vei face nici inginerie, nici zootehnie sau agricultura sau oricare "facultati interesante" mai exista. Succes in viata, ai nevoie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioana22B):

Am terminat deja Politehnica, lady Ioana, chiar pe IT! Du-te si abereaza in alta parte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum nu toti oamenii-s buni de ingineri...