| dragangabriel100 a întrebat:

Care e diferența dintre informatica și tehnologia informației? Urmează sa merg la facultate și nu știu care dintre cele doua profile sa aleg.

3 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

laughing aceeași ca materiile astea de le făceai în liceu.

| Frank51 a răspuns:

La informatică probabil se axează pe programare, pe când la TI mai înveți și despre arhitecturi, circuite, detalii tehnice.

| Zuzu1991 a răspuns:

Informatica e o ramura a matematicii care se ocupa in principal cu studierea, creearea si dezvoltarea de algoritmi
IT e o umbrela... ENORMA, care acopera si informatica si care se refera la, cam orice poate fi facut pe un calculator, cum ar fi programare (aplicarea practica a informaticii), comunicatii digitale, internet, administrare de retea, sistem, servicii de retea, design - web, photo, video, etc. samd (sunt eNshpe mii de exemple)