| CinevaPentruVoi a întrebat:

Care e legatura dintre sistemul digestiv, sistemul circulator, sistemul respirator si sistemul excretor?

1 răspuns:
| MrAngelus a răspuns:

Organismul uman traieste atata timp cat dispune de energia necesara functionarii tuturor organelor si sistemelor sale. Aceasta energie provine din procesul de ardere a nutrimentelor de la nivelul celulelor.

Nutrimente + oxign = energie + substante nefolositoare

Nutrimentele si oxigenul ajung la nivelul celulelor datorita sangelui, iar substantele nefolositoae sunt transportate tot de sange, catre organele care le vor elimina. Asadar, functiile de nutritie - digesta, circulatia, respiratia si excretia - asigura energia vitala a organismului uman.