| Annto a întrebat:

Care este legatura dintre sisteme(digestiv,circulator, respirator si excretor)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Liviu4you a răspuns:

Cel respirator oxigeneaza sangele din circulator care la randul lui oxigeneaza organele si tesuturile (care fac parte dintr-un sistem); cel digestiv digera mancarea si trimite resturile spre cel excretor.

1 răspuns:
| prunky99 a răspuns:

Fac parte din functia de nutritie si ajuta organismul sa functioneze ca un tot unitar.