| anonim_4396 a întrebat:

Care e sensul expresiei "fractură logică"?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

Mai popular : se refera la a prezenta ceva in mai multe idei in fraze, propozitii ca fiind similar, dar ele nu u nici in clin, nici in maneca unele cu altele.
Un exemplu luat de pe net: "E exclus ca bacteria să fie luată din spital, pentru că unii dintre cei internaţi la Bucuresti nici nu au fost internati la Piteşti". Unde este frantura logica? Reiese ca daca bolnavii sunt internati in Bucuresti nu pot lua bacteria din acel spital, daca nu au fost internati la Pitesti.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Paralogism sau sofism.

| mi25 a răspuns (pentru doctorandus):

Paralogism- Raționament fals făcut din neștiință, fără intenția de a induce în eroare.
sofism - Silogism sau raționament corect din punct de vedere formal, dar greșit din punctul de vedere al conținutului (fiind bazat pe un echivoc, pe utilizarea aspectelor neesențiale ale fenomenelor etc.), adesea folosit pentru a induce în eroare.
Fractura logica este altceva.

| Motisor a răspuns:

Expresia este o modalitate subtila de a spune cuiva ca are covid.