| XZX213 a întrebat:

Care este diferenta dintre: "Aratati ca matricea este inversabila" si "Calculati inversa unei matrici"? Adica nu se face la fel?

4 răspunsuri:
| Beutz a răspuns:

Ba da, dar se calculeaza inversa unei matrici

| jagbetinte a răspuns:

Trebuie sa parcurgi aceeasi pasi doar ca la " Aratati ca matricea este inversabila" dupa ce demonstrezi mai pui =>A(sau cum ai tu notata matricea) matrice inversabila. Atat!

| 141414 a răspuns:

Daca trebuie sa demonstrezi ca e inversabila, nu trebuie sa ii aflii si inversa. Daca demonstrezi ca e inversabila, demonstrezi ca determinantul este diferit de zero. Daca trebuie sa aflii inversa, aflii determinantul, faci transpusa, adjuncta si apoi inversa.