| Thecurious a întrebat:

Care este diferenta dintre "because " si "because of"?
As vrea niste exemple contextuale.

Răspuns Câştigător
| TheCaliptus35 a răspuns:

Diferenta dintre cele doua este contextul in care se folosesc:
-"because"=deoarece(I can't come because i don't have a car.)
-"because of"=din cauza...(I can't come because of my car.)

Sper ca ai inteles diferenta dintre ele cu ajutorul exemplelor date.

2 răspunsuri:
| BlackRaven45 a răspuns:

Ambele sunt folosite pentru a da motive intr-un anumit context.

''Because'' este o conjunctie si e urmata de un subiect SI un verb.

''Because of'' este o prepozitie, si e de obicei urmata de un verb la gerunziu (verb + ing) SAU un substantiv.

Exemple:
* Because Maria was feeling sick, she didn't go to the supermarket.
Aici Maria este subiectul si ''was feeling'' verbul.

* Because of her sickness, Maria didn't go the supermarket.
Aici avem ''her sickness'' care e un substantiv.
* Because of feeling sick, Maria didn't go to the supermarket.
Aici avem ''feeling'' care este un verb la gerunziu.

Sper ca aceasta explicatie a fost suficient de clara. O seara placuta.

| Lowkee a răspuns:

Din cauza ca si din cauza la ceva
Gen