| Thecurious a întrebat:

Buna tuturor, care este diferenta dintre pronumele relativ "that " si "which"? Va rog sa imi dati cateva exemple contextuale.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Din câte știu eu, "that" se folosește când doresti sa transmiți ceva esențial.

In cazul în care dorești sa transmiți ceva ce oricum se subînțelege, e general valabil, adaugă informații suplimentare, sau reiese din context, folosești "which".

Uite și câte un exemplu:
The piano, which has been bought by that woman...

E vorba doar de acel pian, în mod particular, deci folosești "which".

She prefers to watch movies that make her cry.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

That means, spre exemplu, asta, sau acela, sau se refera la un lucru, in context, that thing, dar se poate referi si la o persoana, that guy spre exemplu.
in schimb witch n-are nici o treaba cu that.
witch inseamna in context, pe care, sau care
spre exemplu " i bought 2 bottles of milk, of "witch", one was pasteurised, and one, fresh milk.
n-au legatura unul cu celalalt.
fa-ti curaj si data viitoare intreaba profesoara, sa iti explice ea, ca e platita pentru asta. daca ai vreo nelamurire intreab-o pe ea.
daca mai vrei exemple cu propozitii in care se folosesc that, si witch, posteaza ca iti scriu happy

| Alex704 a răspuns (pentru anonim_4396):

Witch=vrajitoare,faci o confuzie intre "which", adica ce a intrebat el, si "witch"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex704):

Mersi pentru corectare?

| Sara1248 a răspuns:

''That'' poate inlocui si ''who'' si ''which''.
''Which'' inlocuieste obiecte.
''Who'' inlocuieste oameni.