| DeeaNegrea a întrebat:

Care este diferenta dintre complementul circumstantial de scop si cel de cauza? nu le diferentiez deloc.Imi explicati si mie va rog!

Răspuns Câştigător
| ♥.Sagemix a răspuns:

Cel de cauza arata cauza, pricina unei actiuni, iar cel de scop finalitatea actiunii - de`asta se mai numeste si finalhee hee.
Poti sa faci si expansiunea propozitiei [ daca ai invatat] si sa vezi ce fel de propozitie iti rezulta de acolo - de cauza sau de scop.
Propozitia circum. de cauza e introdusa prin 'ca', 'fiindca', 'deoarece', 'pentru.ca', etc. si arata cauza [ are aceleasi intrebari ca si compl. ], iar de scop prin ' ca sa ', 'sa','ca', ' pentru. ca sa '.
Si are aceleasi intrebari ca si compl.
Complementele determina un verb, un adverb,[ o interjectie, un adj. - compl. de cauza]
ex: El invata de placere si sa ia examenele.
Intrebari : din ce cauza invata? r: de placere - compl.de cauza
cu ce scop invata? r: sa ia examenele - propozitie circumstantiala de scop. tongue

Conteaza sa fii foarte atenta la cum pui intrebarile si cui pui intrebarile. Daca tot esti nelamurita, imi dai un mesaj in privat si iti mai explic acolo. big grin

9 răspunsuri:
| cretzufinish a răspuns:

Complement circumstantial de cauza. Intrebari: din ce cauza?, din ce pricina?

Se exprima prin:
1) substantive, pronume sau numerale in cazul acuzativ precedate de prepozitie
ex.: A luat-o la goana de frica.
prep.+subst.Ac.
Complementul circumstantial de scop raspunde la intrearea: Cu ce scop?
Ex. A cules flori toata ziua pentru cei doi.

| Ronnix a răspuns:

Complementul circumstanţial de scop arată scopul realizării unei acţiuni. Răspunde la întrebarea "cu ce scop?".

Exemplu – Am plecat devreme pentru a fi primii.

Complementul circumstanţial de cauză arată cauza sau motivul realizării unei acţiuni, a unei stări sau a unei însuşiri. Răspunde la întrebarea "din ce cauză?".

Exemplu – A fugit repede din cauza întărzierii.

| perla a răspuns:

Scopul nu scuza mijloacele!

| mecfoy a răspuns:

Ai aici exemple la greu:

Complementul circumstantial de scop

Complementul circumstantial de scop se exprima prin:

Genitiv: Noi am mers in excursie in scopul documentarii.

Acuzativ: El a venit la noi in control.

Locutiune substantivala: Medalionul mamei il port spre aducere aminte.

Pronume interogativ: La ce ai venit la scoala.

Pronume relativ: Stiu/ la ce s-a dus pana la magazin./

Adverb: De aceea ti-a spus totul, ca sa-l ierti.

Verb la infinitiv: Am fost la biblioteca pentru a lua o carte.

Verb la supin: Problema ti-a fost data spre rezolvat.

Complementul circumstantial de cauza se exprima prin:

Substantiv: A lipsit de la scoala din pricina bolii.

Locutiune substantivala: A plans mult din pricina parerilor de rau.

Pronume personal: N-a venit la scoala din cauza lui.

Pronume demonstrativ: Ai intarziat din pricina acestuia.

Pronume posesiv: Sunt suparat din pricina alor mei.

Pronume nehotarat: Ai fost pedepsit din cauza altuia.

Pronume relativ: Cunosc fapte/ din cauza caruia ai fost pedepsit.

Pronume interogativ: Din pricina cui ai intarziat?

Numeral: Ai intarziat din cauza celor doi.

Adjectiv: Ai intarziat din cauza celui lenes.

Dativ: N-a reusit la examen gratie pregatrii slabe din timpul anului.

Acuzativ: Tremuram de frica.

Verb la infinitiv: El a fost arestat pentru a fi furat o paine.

Verb la gerunziu: Fiind atent a inteles totul.

Verb la supin: Nu mai putea de obosit.

| matadoru a răspuns:

Pai cel de scop are o anumita tinta pentru care se intampla actiunea - El a plecat cu scopul de a castiga. Iar cel de cauza este intriga (motivul) actiunii - Am plecat din cauza lui. fundita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar na-m sa-ti spun :p :p :p :p :p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Complementul de scop raspunde la intrebarile cu ce scop/in ce scop? si cel de cauza la: din ce cauza/din ce motiv?
Complementul de scop exprima o actiune ce va avea loc in viitor, iar cel de cauza o actiune ce a avut loc in trecut.
Sper ca ti-am fost de ajutor.happy

| ADC93 a răspuns:

Pai cel de scop raspunde la intrebarea "cu ce scop?" iar cel de cauza la intebarea "din ce cauza?"

| blahblah_8871 a răspuns:

Complementul de scop raspunde la intrebarea: cu ce scop? si cel de cauza la: din ce cauza?