| Ţepeşu a întrebat:

Care e diferenţa dintre complementul circumstanţial de scop şi cel de cauză?

Răspuns Câştigător
| MrAngelus a răspuns:

Complementul circumstanțial de scop este partea secundară de propoziție care arată scopul realizării unei acțiuni. Răspunde la întrebarea "cu ce scop?".

Exemplu – Am plecat devreme pentru a fi primii.

Complementul circumstanțial de cauză este partea secundară de propoziție care arată cauza sau motivul realizării unei acțiuni, a unei stări sau a unei însușiri. Răspunde la întrebarea "din ce cauză?".

A fugit repede din cauza întărzierii.

Surse: http://ro.wikipedia.org/wiki/Complement_circumstan%C8%9Bial_de_scop; http://ro.wikipedia.org/wiki/Complement_circumstan%C8%9Bial_de_cauz%C4%83

| Ţepeşu explică (pentru MrAngelus):

Le confund mereu. Ştii cumva o diferenţă foarte mare între ele? Ceva care să mă facă să nu le mai confund.

| MrAngelus a răspuns (pentru Ţepeşu):

Gandeste-te la astea 2: "cu ce scop" si "din ce cauza" ("de ce")

| Florina7890 a răspuns (pentru MrAngelus):

Imi spui te rog o propozitie cu complementul circumnstantial de cauza?

5 răspunsuri:
| fiif a răspuns:

Complementul circumstantial de cauza raspunde la intrebarile : din ce cauza? si in majoritatea datiilor se foloseste la inceput de propozitie.
complementul circumstantial de scop raspunde la intrebarile : cu ce scop?/ in ce scop? si sta la sfarsit de propozitie. big grin :* sper sa-ti fie de ajutor

| BellaLoveEnglish a răspuns:

Dragă Tepesule,
Diferența este una simplă:
Cel de cauză arată cauza: Am câștigat concursul datorită ajutorului primit. Din ce cauză a câștigat concursul?
Cel de scop arată scopul:M-am dus la magazin să cumpăr portocale. În ce scop m-am dus la magazin? Să cumpăr portocale.
Simplu, nu?