| Sanda1802 a întrebat:

Care este diferența dintre complementul indirect si complementul prepozitional?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca scrie in cartea de limba romana!

| FonAfon a răspuns (pentru Violleta2022):

Și dacă NU are cărți acasă?

| Violleta2022 a răspuns (pentru FonAfon):

Le ia de la scoala, de la colegi, de la biblioteca scolii si invata.

| FonAfon a răspuns:

Complementul indirect răspunde la ìntrebările: „ce?" și „pe cine?".
Exemple: Eu văd mașina. Ce văd? Mașina.
Eu îl văd pe Telafonius.
Pe cine văd? Pe Telafonius.

Complementul indirect (la cazul acuzativ acum îi se spune, după noua programă „complement prepozițional") răspunde la întrebările: „despre ce? ", „despre cine? " și altele „cu cine?", „cu ce?" etc.

Exemple: Eu vorbesc despre NGC 54.
Despre ce vorbesc? Despre NGC 54.
Eu vorbesc cu tine. Cu cine vorbesc? Cu tine.

Complementul indirect (la cazul dativ), răspunde la întrebarea „cui"?
Eu îți spun. Cui spun? Ție.
Eu îi spun lui George. Cui spun? Lui George.

*Dacă aș fi spus „Eu îi spun la George", ar fi însemnat „Eu îi spun lui la George", iar întrebarea „Cui spun?" ar avea ca răspuns „Lui", iar George ar fi complement circumstanțial de loc.