| kitten15 a întrebat:

Care este diferenta dintre coroziune si oxidare?

Răspuns Câştigător
| GoldandSilver a răspuns:

Oxidarea reprezinta reactia de combinare a unei substante cu oxigen, iar coroziunea este reactia de degradare a unor metale precum Fe( ruginire), Cu( coclire) in prezenta aerului umed. Funda?

3 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Oxiadare este combinarea unui element, de exemplu hidrogen (H), sau carbon (C) sau un metal, fier (Fe) cu oxigenul (O2) fie prin ardere fie prin "ruginire" ca la fier.

Coroziune este in general spus orice process chimic care duce la descompunerea succesiva a unui alt material. De exemplu o baza (hidorxid de sodiu, soda caustica) poate coroda un metal, ceeace face ca suprafata lui sa devina mincata.
Si oxigenul, dar nu numai, poate coroda un metal (vezi oxidarea=ruginirea fierului).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oxidat adica ruginit, sper ca stii cum arata rugina. Si corodat... poti sa zici atunci cand inmoi rufele in clor si se corodeaza. Se subtiaza materialul din cauza actiunii clorului.

| Mihlieasca a răspuns:

Salut!

Cele doua au oarecare legatura, coroziunea se intampla atunci cand incepe procesul de degradare a materialelor. Oxidarea este procesul prin care se adauga oxigen unei substante, materia etc. Eu una vad lucrurile asa: mai intai are loc oxidarea, dupa care incepe coroziunea. Dar acest lucru nu inseamna ca cele 2 cuvinte sunt egale, au acelasi inteles, ci mai degraba fiecare reperzinta un proces destinat anumitor lucruri. Coroziunea de exemplu este folosita in special pentru materiale, fiind o degradare din cauza unei reactii la mediul inconjurator.