| BobTheCat a întrebat:

Care este diferenta dintre engleza intensiv si engleza bilingv?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Un articole care sper sa iti fie de folos:

https://www.followme.ro/......i-programa

ruzamativ fata de intrebarea ta, extras din articolul lor, deosebirile dintre cele doua:

Deosebiri

Clasele de engleză intensiv trebuie să aibă cu cel puțin două ore mai mult de studiu al acestei materii decât clasele cu profil Real, de Științe ale naturii, etc, iar învățarea se face în grupe de maximum 16 elevi.

"Clasele cu profil bilingv au cel puțin 3 ore de engleză în plus față de celelalte profiluri (dar de obicei, sunt 4), care pot fi de tip extindere, curriculum diferențiat sau opțional. Dintre acestea, cel puțin o oră trebuie să aibă conținut non-lingvistic. Adică să fie o materie predată în limba engleză. Cele mai comune sunt istoria, geografia Angliei sau a țărilor anglofone.

Există și clase care au un profil propriu (de exemplu mate-info) asociat cu engleză bilingv. În acest caz, beneficiul este mai mare (dublă specializare), însă programul mai încărcat (numărul de ore petrecute la școală pe zi, mai mare și implicit mai multe teme).

Poți citi aici (linkul de mai jos) în detaliu Regulamentul – cadru de organizare şi funcţionare a acestui tip de clase cu profil de engleză."
https://www.edu.ro/......9.2017.pdf

| BobTheCat explică (pentru Simpatic):

Va multumesc!

| Simpatic a răspuns (pentru BobTheCat):

Nu ai pentru ce, caci nu mi-am stors creierii (facand un moment comic fata de subiectul de mai sus, sa zic brain draining)... scriind mai sus!

iti multumesc pentru aceasta funda!

ps: pe viitor mi te poti adresa la per tu, nu consider o lipsa de politete asta, si eu vorbesc tot la per tu cu majoritatea userilor TPU, chiar daca unii sunt mult mai mari de ani ca mine! exista 2 persoane eu stiu de 60-70 de ani aici, carora nu imi permite nici macar aceasta derogare personala sa le vorbesc altfel decat cu dv! Insa acest lucru constituie exceptia de la regula!
Pe internet si mai ales pe o platforma cum este TPU, este chiar indicat sa vorbim cu totii la per tu!

| BobTheCat explică (pentru Simpatic):

Ok, o sa incerc! happy

| Simpatic a răspuns (pentru BobTheCat):

Incearcawinking
cel putin eu iti dau voie laughing

11 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

La bilingv este mai multa munca pe partea de engleza, va trebui sa iti dai interesul si va fi misto daca iti place limba. Si profii de la celelalte materii se vor comporta ca atare, profa noastra de franceza ne trata de parca suntem la profil franceza, era super exigenta.Poate depinde si de noroc, nu stiu sigur. Apoi, vei avea tot felul de optionale, plus ca toti vor dori sa dea Cambridge si altele, nivelul de invatare pentru asta te pregateste.Eu am avut geografia Angliei etc. si recunosc ca nu mi-a placut deloc, dar e drept ca nici profesoara n-a ajutat in acest sens.laughing Succes.

| BobTheCat explică (pentru dullcat):

Din pacate, liceul la care as vrea sa dau nu are decat intensiv sad Dar multumesc de raspuns! happy

| dullcat a răspuns (pentru BobTheCat):

Aa bine atunci.Cu placere!

| LisaJulie a răspuns:

La bilingv sunt mai multe ore ca la intensiv și au mai multe opționale care au legătură cu limba studiata

| korina99 a răspuns:

Bilingv: "Care vorbește în mod curent și în egală măsură două limbi."
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/bilingv.php
deci o fi si alta limba pe langa engleza

| BobTheCat explică (pentru korina99):

Ma refeream la profilul de liceu, dar mulțumesc oricum!