| tocana97 a întrebat:

Care este dupa parerea voastra topul 10 al celor mai mari dezastre ale istoriei?

vreau si argumentare.

3 răspunsuri:
| dandelion a răspuns:

1) Cele două războaie mondiale
2) Cutremurul din 1999 din Turcia, Istambul (decedați 100 000), deoarece eram chiar acolo cînd s-a întîmplat, desi nu-l simțisem
3) Cutremurul din Haiti (2009)
4) Inundațiile din Japonia (2011)
5) Atacarea celor două clădiri gemene din S.U.A. deoarece au fost mulți decedați si a fost shokul întregii lumi!
6) Cutremurul + inundație în Sri Lanka (paremi-se prin 2004)
7) Declansarea bombelor atomice în 1945 în Hirosima si Nagasaki (deoarece au dispărut complet de pe fața pămîntului aceaste orase si multe alte împrejurări si au fust ft si ft mulți decedați)
8) Explozia de la Cernobîl (deoarece acele gaze toxice au infectat foarte mulți oamani, mulți au murit, mulți au rămas invalizi pe viață, si cel mai rău este faptul că încă continuă deoarece acea zonă, chiar si dacă a fost evacuată, pînă acum reprezintă un pericol pentru sănătate si pînă acum următoarele generații suferă de boli incurabile)

Sorry, dar nu-mi mai vin în minte încă 2 dezastre ca topul să fie complet sad Sper oarecum că te-am ajutat! Baftă!

| Seiran a răspuns:

Păi:
10. Revolutia franceză~A dat peste cap toata Franta.
9.Cand a fost construita Bastilia[1370-1383]
8.Atacul de la Pearl Harbour-cauta pe Wikipedia.
7. Uraganul Katrina
6.Cand Hitler a ajuns sa conduca Germania.Cutremurul din Japonia[nu a fost demult, dar...]
5.Scufundarea Titanicului.
4.Primul razboi mondial[nu cred ca trebuie sa mai spun de ce.]
3.Al II-lea razboi mondial[la fel]
2. Cutremurul din Japonia[nu a fost demult, dar...]
1. Vel`D`Hiv~E prea mult si oribil de scris sad Cauta pe Wikipedia.

| andreidumitru a răspuns:

Aici ai un top cu cele mai costisitoare dezastre, poate te ajuta.

http://www.thebloggingeffect.com/......astre.html