| TPu0 a întrebat:

Care este regula semnelor? ma refer la :. + - si la cele cu radical si parentez, funda!

Răspuns Câştigător
| kitten95 a răspuns:

E destul de mult de explicat. incerc(sper sa intelegibig grin):
* minus in fata parantezei si a fractiei schimba toate semnele; de ex: -(2+3)=-2-3=-5, sau: -(2+3)=-(5)=-5
* plusul nu schimba nimic
* la radical: (considera ca radicalul este #, nu am...) deci: -#3 la puterea a 2a(para paranteze) este -9; (-#3) la puterea a doua este 9 pentru ca se ridica si minusu` la partat(care este +; minusu` la putere para este + si la putere impara este -).
sper ca ti-am fost de ajutor. poate am uitat unele lucruri, dar nu ezita sa ma intrebi. o sa iti raspbig grin

3 răspunsuri:
| biancafresh99 a răspuns:

E destul de mult de explicat. incerc(sper sa intelegi):
* minus in fata parantezei si a fractiei schimba toate semnele; de ex: -(2+3)=-2-3=-5, sau: -(2+3)=-(5)=-5
* plusul nu schimba nimic
* la radical: (considera ca radicalul este #, nu am...) deci: -#3 la puterea a 2a(para paranteze) este -9; (-#3) la puterea a doua este 9 pentru ca se ridica si minusu` la partat(care este +; minusu` la putere para este + si la putere impara este -).
sper ca ti-am fost de ajutor. poate am uitat unele lucruri, dar nu ezita sa ma intrebi. o sa iti rasp

| xXxpinkxXx a răspuns:

Plus ori minus este minus.
Minus ori plus este minus.
Minus ori minus este plus.
Plus ori plus este plus.
Semnele care sunt la fel(de ex: +si+)
dau plus, cele diferite(de ex: +si-)dau minus....simplu.